Vendosni fjalën kyçe....

SHBA marrëveshje 1.6 miliardë dollarëshe me Bullgarinë, do i shesë tetë avionë luftarakë F-16


Shtetet e Bashkuara kanë autorizuar një shitje të madhe të avionëve luftarakë Bullgarisë me vlerë më shumë se 1.6 miliardë dollarë, duke rënë dakord të transferojnë disa F-16 te kombi i Evropës Lindore në një përpjekje për të modernizuar ushtrinë e saj.

Departamenti i Shtetit miratoi marrëveshjen të hënën. Përveç tetë avionëve luftarakë F-16, ai përfshin gjithashtu një sërë raketash, sensorë dhe pjesë këmbimi, duke arritur në një total prej 1.67 miliardë dollarësh, sipas Agjencisë së Bashkëpunimit të Sigurisë së Mbrojtjes së SHBA (DSCA).

“Kjo shitje e propozuar do të mbështesë objektivat e politikës së jashtme dhe të sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara duke ndihmuar në përmirësimin e sigurisë së një aleati të NATO-s që është një forcë për stabilitet politik dhe përparim ekonomik në Evropë,” tha agjencia, duke shtuar se kjo do të lejonte Forcat Ajrore Bullgare ‘të vendosin avionë luftarakë modernë në mënyrë rutinore në rajonin e Detit të Zi’.

Megjithatë, DSCA vuri në dukje se shitja “nuk do të ndryshonte ekuilibrin bazë ushtarak në rajon”, përkundrazi duke deklaruar se do të promovonte një doktrinë të përbashkët mbrojtëse midis aleatëve të NATO-s dhe do të lejonte Bullgarinë të vazhdojë “modernizimin e forcave të saj të armatosura”.