Vendosni fjalën kyçe....

Rusia thotë se ka dërguar 30 tonelata ndihma humanitare për banorët ukrainas në kufi


Ministria e Mbrojtjes e Rusisë thotë se ushtarët rusë kanë dërguar më shumë se 30 tonelata ndihma humanitare për popullsinë ukrainase pranë Kharkivit, në zonat pranë kufirit ruso-ukrainas.

“Ushtria ruse dërgoi një ngarkesë me ngarkesë humanitare nga rajoni i Belgorodit për në territorin e vendbanimeve ukrainase pranë kufirit ruso-ukrainas në rajonin e Kharkivit. Ndihma humanitare në total mbi 30 ton është dorëzuar në Volchansk dhe Kozak Lopan nga Belgorodi fqinj, me kërkesë të popullatës vendase.”– theksoi ministria sipas TASS.

Sipas ministrisë, ngarkesa përfshin produkte ushqimore: drithëra, mish dhe peshk të konservuar, ëmbëlsira, produkte buke dhe ujë të pijshëm në shishe.

Siguria e autokolonës humanitare është garantuar nga ushtria ruse. Ngarkesa humanitare iu dorëzua banorëve të vendbanimeve kufitare: grave, fëmijëve, të moshuarve.