Vendosni fjalën kyçe....

Rama: Komisioni farsë për të hedhur baltë, pas hetimeve të SPAK do padis për shpifje Tabakun


Kryeministri Edi Rama, ka dhënë një deklaratë për mediat pas përfundimit pas 10 orësh debat në Komisionin Hetimor për Inceneratorët.

Rama deklaroi për mediat se Komisioni është një farsë e orkestruar për të baltosur punën e bërë. Kryeministri tha se drejtësia do bëjë punën e vet dhe kush ka bërë korrupsion duhet të përgjigjet individualisht.

Unë dhashë një sqarim që kishte nevojë për tu zbardhur. Është e gjitha një farsë e orkestruar për të baltosur dhe për të bërë atë gjë bëhet gjithmonë. Për sa i përket akuzës për korrupsion ajo është përgjegjësi totalisht individuale për këdo që fshihet pas karriges. Drejtësia ka punën e vetë. Ky vend nuk ka pasur drejtësi dhe janë hapat e para. Është një prapambetje e thellë, kërkon kurajo për të bërë reformën, kërkon vendosmëri, kërkon durim”-deklaroi Rama.

Rama tha se pas përfundimit të hetimeve në SPAK do i drejtohet gjykatës për të denoncuar shpifjet e deputetëve të opozitës.

Me siguri për fat të keq, tani e kemi bërë gjykatën ku takohemi me znj.Tabaku. Nuk ndodh në asnjë vend që një politikan, të angazhohet me publikut për të ngritur akuzën e një grupi të strukturuar kriminal. Por sigurisht jo përpara se të mbarojë hetimi i SPAK-ut, atëherë sigurisht do shkojmë në Gjykatë”-tha Rama.