Vendosni fjalën kyçe....

Dalin fotot – Shkëlzen Berisha, Flamur Noka, Miftar Lumneshi në shoqërinë e klanit Osmani


Ish- ministri i Brendshëm i Sali Berishës është po ashtu një ushtar i klanit Osmani.

Lidhja me ta ka nisur në vitin 2005, kur ai shërbeu si transportues lekësh dhe më pas në vite, derisa u bë dhe ministër i Brendshëm. Në foton më poshtë ai shikohet i relaksuar në një restorant në Tiranë, pas daljes në opozitë.

Shkëlzen Berisha është parë po ashtu nën shoqërinë e tyre dhe në hotele luksoze, siç ka qenë rasti i vitit 2016, në Ritzi Restaurant Puerto Portals.

Bëhet fjalë për një organizatë kriminale të nivelit më të lartë  e cila u shkatërrua nga operacioni “Shqiponja e zezë” një ditë më parë.

Operacioni i përbashkët policor përfshiu autoritetet policore dhe gjyqësore të shtatë vendeve dhe bëri të mundur përçarjen e organizatës mafioze shqiptare, e cila merrej me trafikun ndërkombëtar të drogës dhe pastrimin e parave.

Në mënyrë të detajuar janë kryer gjithsej 80 kontrolle, 45 arrestime, sekuestrim droge, armë dhe mallra me vlerë afërsisht 2 milionë euro.

Organizata kriminale importonte dhe menaxhonte trafikun me shumicë të kokainës nga Amerika Latine me transport detar dhe ajror me destinacion Evropën.

Spanja dhe vendet e tjera të BE-së u përdorën më pas për operacione komplekse të pastrimit të të ardhurave nga trafiku i drogës për një vlerë të vlerësuar prej disa milionë eurosh.

Grupi i rrezikshëm kriminal i tipit mafioz kishte krijuar një sërë kompanish në Majorka, Gjermani dhe Kroaci për të pastruar fitime të mëdha të paligjshme, duke përdorur emra të parë, pajisje komunikimi të koduara dhe duke bërë udhëtime të rregullta në Dubai, Meksikë dhe Kolumbi.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Gazeta Tema