Vendosni fjalën kyçe....

Derbi Milan-Juventus përfundon në paqe


Derbi i Italisë mes Milanit dhe Juventusit ka përfunduar në barazim pa gola.

Skuadrat ndanë nga një pikë që i rrezikuan vendin e dytë Milanit.

Megjithatë, ndeshja nuk kishte cilësinë e pritshme pasi kjo u përkthye kryesisht në shkëmbime të ashpra sesa në raste të krijuara, me Manuel Locatelli dhe Rafael Leão që të dy u ndëshkuan përpara se të kishte një goditje kuptimplote në portë. Ndërsa vendasit arritën në krye ndërsa pjesa e parë përparonte, ata gjithashtu u përballën me zhgënjim me Zlatan Ibrahimović që u detyrua të largohej i dëmtuar.

Davide Calabria tentoi për të shënuar gol, duke dërguar dy goditje ambicioze të forta në drejtim të portës por pa ia arritur të rrezikonte seriozisht portën e Juventusit. Theo Hernandez gjithashtu goditi bëri një goditje helmuese nga distanca, por e pa atë të bllokuar instinktivisht nga Giorgio Chiellini. Një një fillim premtues të pjesës së dytë, ishte shansi më i mirë i lojës për Juventusin me Alvaro Moratan, por krosimi i saktë i Mattia De Sciglio u ndesh me një goditje jo bindëse me kokë nga spanjolli që ishte pa rrezik.

Zonja e Vjetër vijon serinë e tyre të pamposhtur në ligë në nëntë ndeshje, ndërsa Milani shmang humbjen e radhës në shtëpi në ligë për herë të parë që nga shtatori 2019.