Vendosni fjalën kyçe....

“Operacioni Save Big Dog”-Johnsonit i zbulohet plani që do e ndihmonte të qëndronte në krye të qeverisë


Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson është duke punuar për një plan që do e ndihmonte atë të mbijetonte si si kreu i qeverisë pas një hetimi në partitë që zyra e tij dyshohet se ka mbajtur në kundërshtim me rregullat e Covid-19, ka raportuar The Independent.

Kryeministri, i cili thuhet se është përfshirë personalisht në hartimin e planit, e quajti atë “Operacioni Save Big Dog”, raportoi gazeta të premten. Skema supozohet se përfshin një riorganizim të madh të qeverisë “rrënjë dhe degë”, e cila tashmë u raportua nga media të tjera britanike, por gjithashtu përfshin një listë të zyrtarëve të tjerë që duhet të japin dorëheqjen për atë e cila atëherë është bërë e njohur si “Partygate”.

Lista dyshohet se përfshin Dan Rosenfield, shefin e stafit të Johnson dhe Martin Reynolds, sekretarin e tij privat, ndër të tjera. Downing Street gjithashtu supozohet se beson se të paktën një i emëruar i lartë politik dhe një zyrtar i lartë do të duhet të shkojnë që vetë Johnson të qëndrojë në pushtet, sipas dy burimeve të Whitehall të cituara nga The Independent.

Vendime të tilla të personelit do të ishin një “minimum për të kthyer pendimin në veprim,” i tha gazetës një ish-ministër i kabinetit konservator. Megjithatë, “prerja e kokave” nuk është mënyra e vetme për Johnson për të zbutur pasojat nga një hetim i brendshëm i nisur nga nëpunësja e lartë civile Sue Grey në vazhdën e skandalit.

Plani “Save Big Dog” do të shihte gjithashtu ministrat që mbështesin Johnson me intervista publike duke lavdëruar arritjet e tij dhe “zgjedhjet e vështira” të bëra gjatë pandemisë Covid-19. Skema përfshin gjithashtu zbulimin se sa mbështetje mund të kishin rivalët e mundshëm të Johnson brenda konservatorëve në mesin e mbështetësve.

Lista e rivalëve të lidershipit përfshin kancelarin Rishi Sunak, Sekretaren e Jashtme Liz Truss dhe madje edhe ish-sekretarin e shëndetësisë Jeremy Hunt, raporton The Independent, duke shtuar megjithatë se Hunt nuk ka gjasa të mbledhë mjaftueshëm mbështetje për të fituar garën.

Megjithëse gazeta raportoi se zyrtarët e kabinetit iu referuan skemës me emrin e koduar “Operation Save Big Dog”, Downing Street nuk komentoi ekzistencën e planit. “Ne absolutisht nuk e njohim këtë frazë,” tha një zëdhënës për The Independent.

Lajmi del mes një skandali të nxitur nga raportet e mediave në lidhje me zyrën e Johnson që mbante një sërë festa në prill 2021. Të mbajtura në kundërshtim me kufizimet e Covid-19, festat ndodhën gjithashtu vetëm një natë para funeralit të bashkëshortit të Mbretëreshës, Princit Filip.

Downing Street i kërkoi falje Buckingham Palace, por është e paqartë nëse pranoi se tubimet ishin në shkelje të rregullave të Covid-19. Një hetim i brendshëm u nis për një numër të palëve të dyshuara. Policia tha se do të presë rezultatet e hetimit të brendshëm përpara se të vendosë nëse duhet të hapë edhe një çështje penale.