Vendosni fjalën kyçe....

Udhëheqësi i talebanëve mban fjalimin e tij të parë televiziv dhe u kërkon ndihmë ndërkombëtarëve


Lideri i talebanëve ka mbajtur fjalimin e tij të parë televiziv që kur grupi mori pushtetin në Afganistan në mes të gushtit. Në fjalën e tij të parë, Mullah Mohammad Hassan Akhund u zotua të mos ndërhyjë në vendet e tjera dhe u kërkoi ndihmë ndërkombëtare.

“Ne i sigurojmë të gjitha vendet se nuk do të ndërhyjmë në punët e tyre të brendshme dhe duam të kemi marrëdhënie të mira ekonomike me ta.”- premtoi Hassan në fjalimin e të shtunës, citon RT.

Gjatë fjalimit të tij 30-minutësh, Hassan këmbënguli se talebanët janë “përpiqur sa më shumë që të jetë e mundur për të zgjidhur problemet e njerëzve”, për të cilat ai fajësoi qeverinë e mëparshme të vendit të mbështetur nga SHBA-të, duke e quajtur atë “më të dobëtën në botë”.

Afganistani po përballet me perspektivën e një fatkeqësie humanitare, me gjysmën e 38 milionë banorëve të saj në prag të urisë, sipas vlerësimeve të OKB-së. Inflacioni ka qenë jashtë kontrollit dhe çmimet e ushqimeve janë rritur pasi ekonomia e vendit u dëmtua edhe më shumë nga sanksionet dhe tërheqja e ndihmës së huaj pas rrëmbimit të pushtetit nga talebanët.

Ndihmat e huaja më parë përbënin deri në 75% të buxhetit afgan nën administratën e mëparshme.

“Ne kërkojmë nga të gjitha organizatat ndërkombëtare të bamirësisë që të mos ndalojnë ndihmën e tyre dhe të ndihmojnë kombin tonë të rraskapitur.”- tha udhëheqësi taleban.

Ai përsëriti gjithashtu thirrjen ndaj Uashingtonit për të zhbllokuar 10 miliardë dollarë fondet afgane që ngriu si përgjigje ndaj ndryshimit të regjimit në vend.

Fjalimi i Hassan vjen përpara bisedimeve të javës së ardhshme midis talebanëve dhe SHBA-së në kryeqytetin e Katarit, Doha. Grupi më herët tha se po planifikonte të nxiste administratën e Bidenit të njihte qeverinë e re afgane dhe të kërkonte ndihmën amerikane për rindërtimin e Afganistanit gjatë negociatave.