Vendosni fjalën kyçe....

“Nuk është mirë për askënd”- Talibanët paralajmërojnë administratën e Bidenit të mos përpiqen të destabilizojnë qeverinë e re afgane


Talibanët po vendosin ligjin me administratën e Presidentit Joe Biden, duke njoftuar se çdo përpjekje e Uashingtonit për të destabilizuar qeverinë e re të Afganistanit nuk do të ishte “e mirë për askënd”.

“Ne u kemi thënë atyre qartë se përpjekja për të destabilizuar qeverinë në Afganistan nuk është e mirë për askënd.”- ka deklaruar të shtunën ministri i jashtëm i emëruar nga talebanët Amir Khan Muttaqi, citon RT.

Deklarata pasoi një takim në Doha, ku talebanët po zhvillojnë bisedimet e para ballë për ballë me zyrtarët amerikanë që kur Pentagoni përfundoi tërheqjen e tij nga Afganistani më 31 gusht.

Paralajmërimi i talebanëve mund të duket joreal, duke pasur parasysh prirjen famëkeqe të Uashingtonit për të rrëzuar qeveritë në të gjithë botën.

 Administrata e Biden ka theksuar se pavarësisht bisedimeve të kësaj fundjave nuk do të thotë se Uashingtoni i njeh talebanët si qeveri legjitime të Afganistanit. Përkundrazi, zyrtarët amerikanë po angazhohen me grupin islamik në fusha me interes kombëtar, të tilla si përmbajtja e grupeve terroriste, respektimi i të drejtave të grave dhe lejimi i veprimit të agjencive të ndihmës humanitare.

Ministri Muttaqi u tha gazetarëve se të dyja palët ranë dakord të vazhdojnë të respektojnë kushtet e marrëveshjes së Dohas 2020, e cila u negociua nga administrata e ish -Presidentit Donald Trump. Ajo marrëveshje përfshin kërkesat që talebanët të ndërmarrin veprime për të parandaluar grupet terroriste, të tilla si ISIS-K, të rrezikojnë sigurinë e SHBA-ve dhe aleatëve të saj.

Zyrtarët amerikanë gjithashtu ranë dakord të ndihmojnë Afganistanin duke shpërndarë vaksinat kundër Covid-19 dhe ndihma humanitare.