Vendosni fjalën kyçe....

Nis rezistenca kundër talibanëve, milicitë afgane rimarrin tre rrethe në veri të Kabulit


Forcat anti-talibane thuhet se kanë kapur tre rrethe veriore në Afganistan vetëm disa ditë pasi grupi militant kapi Kabulin dhe rivendosi të ashtuquajturin Emiratin e tij Islamik.

Milicitë afgane të shtunën i dëbuan talibanët nga pjesë të provincës Baghlan, të vendosura rreth 160 kilometra në veri të kryeqytetit, sipas raporteve të shumta. Rreth 30 luftëtarë talebanë u vranë dhe 20 të tjerë u kapën, tha Ëashington Post, duke cituar deklaratat e komandantëve që udhëhoqën kryengritjen.

Tre rrethe të provincës, Puli Hisar, Dih Salah dhe Bano, u morën pasi vendasit i rezistuan përpjekjes së talibanëve për të kryer kontrolle shtëpi më shtëpi në zonë.

Një ish-ushtar afgan që mori pjesë në rebelim pohoi se talibanët u larguan nga zona me automjete të blinduara ndërsa vendasit goditën makinat e tyre me gurë.

Videot janë shfaqur në mediat sociale të supozuara që tregojnë milicitë në provincë që rrëzojnë flamurin e bardhë të Emiratit Islamik dhe më pas ngrenë flamurin e kuq, jeshil dhe të zi të qeverisë së rrëzuar së fundmi të Afganistanit.

Sundimtarët e rinj të Kabulit nuk kanë komentuar humbjen territoriale, por media amerikane vuri në dukje një deklaratë nga një llogari pro-talebane në Twitter që pretendonte se 15 luftëtarë talebanë ishin vrarë dhe 15 të tjerë ishin plagosur.

“Të gjithë ata që kanë kryer këtë krim duhet të vriten. Dyert e bisedës janë të mbyllura”, thuhet në deklaratë.

Megjithëse disa protesta janë mbajtur në Jalalabad dhe kryeqytetin afgan, kryengritja duket se është përpjekja e parë e armatosur për t’i rezistuar sundimit taliban, që kur grupi militant mori kontrollin e Kabulit më 15 gusht.

Një grup i veçantë anti-taliban, Fronti Kombëtar i Rezistencës së Afganistanit, gjithashtu është zotuar të luftojë talibanët