Vendosni fjalën kyçe....

Kina vendos sanksione ndaj zyrtarëve amerikanë


Kina vendos sanksione ndaj disa individëve dhe organizatave amerikane në përgjigje të sanksioneve të fundit të SHBA ndaj zyrtarëve kinezë në Hong Kong.

Ata që janë në shënjestër përfshijnë ish-Sekretarin e Tregtisë të SHBA, Wilbur Ross.

Kundër-sanksionet vijnë disa ditë para se zëvendës Sekretari i Shtetit i SHBA Wendy Sherman do të vizitojë Kinën.

Sanksionet amerikane ndaj zyrtarëve kinezë në Hong Kong ishin për shkak të rolit të tyre në goditjen e sigurisë në territor.

Uashingtoni gjithashtu paralajmëroi komunitetin e tij të biznesit për rreziqet në rritje të operimit në Hong Kong.

Kina prezantoi Ligjin e Sigurisë Kombëtare në Hong Kong vitin e kaluar në përgjigje të protestave masive pro-demokracisë. Ato përfshijë: Kriminalizimin e shkëputjes, përmbysjen dhe bashkëpunimin me forcat e huaja dhe mbartin një dënim maksimal me burgim të përjetshëm.

Ministria e jashtme e Kinës tha të premten se sanksionet e fundit të SHBA-së ishin krijuar për të “përhapur pa arsye mjedisin e biznesit të Hong Kongut” dhe “shkelin rëndë ligjin ndërkombëtar dhe normat themelore që rregullojnë marrëdhëniet ndërkombëtare”.

Në deklaratë thuhej se do të vendosnin sanksione ndaj shtatë individëve dhe entiteteve amerikane, përfshirë Z. Ross.

Si sekretar i tregtisë nën ish Presidentin Donald Trump, Ross zgjeroi numrin e firmave që nuk mund të tregtonin me firmat Amerikane pa licencë paraprake, duke përfshirë gjigandët kinezë të telekomit si Huawei dhe ZTE.

Të tjerët të sanksionuar nga Kina përfshijnë Sophie Richardson, drejtoreshë e Human Rights Watch në Kinë; Carolyn Bartholomew, kryetare e Komisionit Shqyrtues Ekonomik dhe të Sigurisë SHBA-Kinë; dhe Adam King i Institutit Republikan Ndërkombëtar.