Vendosni fjalën kyçe....

Kina kritikon ashpër ndërhyrjen e G7 në Tajvan: Mos ndërhyni në punët tona të brendshme, përpjekje të pasuksesshme


Ministria e Jashtme kineze ka kritikuar ashpër qëndrimin e samitit të G7, që ripohoi mbështetjen e tyre për pavarësinë e Tajvanit. Pekini e cilësoi qëndrimin si ‘ndërhyrje serioze në punët e brendshme të Kinës’.

Duke folur të enjten, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Ëang Ëenbin i bëri thirrje G7-ës të ndërmarrë veprime konkrete për të ‘promovuar rimëkëmbjen e ekonomisë globale’, në vend që të minojë procesin e rindërtimit pas Covid-19.

“Ministrat e Jashtëm të G7 bëjnë akuza të pabazuara kundër Kinës, ndërhyjnë hapur në punët e brendshme të Kinës dhe përfshihen në politikën e grupeve që përmbys historinë,” deklaroi Ëang.

Zëdhënësi përshkroi komentet nga G7 në lidhje me pavarësinë e Tajvanit nga Kina si dhe vërejtjet në lidhje me supozimin e shtypjes në Hong Kong si ‘shkatërrim i qëllimtë i marrëdhënieve ndërkombëtare’ dhe i hodhi poshtë si ‘akuza të pabazuara’.

Zyrtari i lartë shtoi se përpjekjet për të ‘ndërhyrë në punët e brendshme të Kinës, për të dëmtuar sovranitetin e Pekinit dhe për të prishur imazhin e vendit’ do të jenë të pasuksesshme.

Të mërkurën, pas takimit të G7 në Londër, grupi lëshoi ​​një komunikatë që ishte shumë kritike ndaj Pekinit, praktikat e tij të pretenduara shtrënguese ekonomike dhe ndër të tjera pretendimet e tij ndaj ishullit të Tajvanit.