Vendosni fjalën kyçe....

“Nike” padit kompaninë mbi atletet polemizuese “Këpucët e Djallit” në përpjekje për të shpëtuar markën nga kritikët


Avokatët e kompanisë sportive amerikane Nike. kanë ngritur një padi për shkelje të markës tregtare në një gjykatë federale të SHBA-së kundër kompanisë me qendër në Brooklyn MSCHF, pas reagimit të ashpër për atletet polemizuese ‘Satan Shoes’, të bëra duke përdorur modelin e saj – të cilat tashmë janë shitur.

Një proces gjyqësor që citonte shkeljen dhe kopjimin e markës tregtare, përcaktimin e rremë të origjinës dhe konkurrencën e padrejtë u paraqit në Gjykatën e Qarkut të të Neë York-ut të hënën pasdite.

Nike kërkoi një ndalim paraprak dhe të përhershëm të MSCHF nga ‘prodhimi, transportimi, promovimi, reklamimi, reklamimi, shpërndarja, ofrimi për shitje ose shitja e ndonjë produkti’ nën markat e Nike ose ‘ndonjë markë e padallueshme prej tij’.

Në qendër të polemikave është një model i kufizuar ‘666’ të atleteve Nike Air Max ‘97, flluska e ajrit e të cilave ishte e mbushur me bojë të kuqe dhe ‘një pikë gjak njeriu’, sipas një postimi promovues që u bë viral në rrjetet sociale. Ato duket se janë një bashkëpunim midis MSCHF me bazë në Brooklyn dhe reperit Lil Nas X, për të promovuar videon e tij të fundit në të cilën ai ‘kalëron një shtizë në ferr dhe i jep Djallit një vallëzim xhiro’.

Departamenti i marrëdhënieve me publikun i Nike ka kaluar pjesën më të madhe të fundjavës duke këmbëngulur se ata nuk janë në asnjë mënyrë të lidhur me MSCHF ose produktin e tyre – ashtu si ata nuk ishin të përfshirë në modelin ‘Jesus Shoes’ në vitin 2019 në të cilin MSCHF shiti të njëjtin lloj atlete të mbushur me ujë të bekuar.