Vendosni fjalën kyçe....

A ka spiunuar për britanikët nazisti? Historia e Stan, nazisti që u strehua në Angli


Një hetim i BBC News ka zbuluar se një nazist, i dyshuar si kriminel lufte, i cili u vendos në Mbretërinë e Bashkuar, mund të kishte punuar për inteligjencën britanike gjatë Luftës së Ftohtë.

Para se të vdiste, zyrtarët gjermanë po hetonin Stanislaw Chrzanowski për vrasjet në kohë lufte të hebrenjve dhe të tjerëve në Bjellorusi.

Ai ishte marrë në pyetje më parë, por asnjëherë nuk u akuzua nga policia e Britanike.

Tani, Chrzanowski, i cili ishte mburrur me njerkun e tij se kishte një “sekret anglez”, është paraqitur në pamjet filmike të viteve 1950 nga Berlini.

Dhe udhëheqësit hebrenj po bëjnë thirrje për një hetim nëse ai, dhe të tjerët si ai, ishin të mbrojtur nga ndjekja penale, sepse ata spiunuan për Mbretërinë e Bashkuar.

Për më shumë se 60 vjet, John Kingston dyshoi se njerku i tij kishte qenë më shumë sesa vetëm një roje që punonte për këshillin lokal në qytetin e tij në Evropën Lindore gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ai u bind që Stanislaw “Stan” Chrzanowski ishte një kriminel lufte nazist që i ishte shmangur drejtësisë. Dhe në disa raste, ai u përpoq, por nuk arriti, të bindte autoritetet e MB për ta ndjekur penalisht.

John grumbulloi një provë të madhe – foto, dokumente dhe biseda telefonike të regjistruara fshehurazi. Për 20 vjet, ato ishin ruajtur në papafingo e tij.

Unë u njoha me John në 2016 dhe fillova hetimet e mia në aktivitetet e Luftës së Stan-it. Por vetëm kur Johni vdiq – dhe i gjithë materiali në papafingo i tij u dhurua për mua – kishte prova të reja të mundshme dolën se pse Stan nuk u akuzua kurrë.

Në Mars 1988, Jon-i pa një njoftim në një gazetë kombëtare.

Ishte duke kërkuar informacion për kriminelë të pretenduar që jetonin në Mbretërinë e Bashkuar të cilët kishin qenë përgjegjës për “gjenocid, vrasje në Gjermani ose territore të pushtuara nga Gjermanët” në Luftën e Dytë Botërore.

Qeveria kishte ngritur një hetim pasi iu dha një listë e të dyshuarve nga hetuesit nazistë në Qendrën Simon Wiesenthal.

John me njerkun Stan dhe të ëmën Barbara

Kryeministrja Margaret Thatcher tha në atë kohë, sipas ekspertit të sigurisë Prof Anthony Glees, dështimi për të kontrolluar prejardhjen e burrave në fund të Luftës e bëri Mbretërinë e Bashkuar “të dukej si një republikë [e Amerikës Latine] bananesh”.

John ishte i bindur që Stan ishte një nga njerëzit që kishte kaluar nëpër rrjetë – jo “vetëm një roje” për këshillin lokal të Slonim, siç kishte pretenduar ai.

Ai i shkroi hetimit duke përshkruar gjërat e tmerrshme që Stan i kishte thënë. Letrat kalonin mbrapa dhe me radhë. Dhe oficerët e policisë intervistuan Stan. Por John-it iu tha se “nuk do të ndërmerrej asnjë veprim tjetër” për shkak të mungesës së provave.

Stan tani dinte për dyshimet e Jon-it dhe ishte qartë e qartë nga marrja në pyetje e policisë. Ai aplikoi për viza udhëtimi në Rusi, Poloni dhe Kanada, ku kishte miq dhe të afërm nga koha e Luftës.

Dhe ndërsa hetimet më të gjera të policisë vazhduan, tre nga shokët e vjetër të Stan – të cilët ishin vendosur gjithashtu në Mbretërinë e Bashkuar – vdiqën. Një i dyshuar, i cili kishte zgjedhur Stan si njeri më të mirë për martesën e tij, vrau veten.

I bindur për fajin e Stan, John vazhdoi hetimet për njerkun e tij. Dhe pastaj një ditë, ndërsa vizitoi shtëpinë njëkatëshe të Stanit, në Telford, ai arriti të kopjonte një nga fotot e Luftës, të fshehura nën shtratin e Stan.

“Ne e njihnim atë si një kasap,” tha e veja Alexandra Daletski, duke parë foton e Stanit, në vitin 1996. “Kjo është ajo që bëri – të vriste njerëz.”

Pasi ndau dyshimet e tij me BBC News, John dhe korrespondenti i atëhershëm i punëve të brendshme Jon Silverman, ishin duke ecur në rrugët me dëborë të Slonim, duke pyetur vendasit nëse e njihnin burrin në fotografi

Në imazh, Stan ka veshur uniformën e Policisë Ndihmëse Bjelloruse – një forcë civile e armatosur e vendasve që kryente urdhra në emër të nazistëve.

Data në pjesën e pasme të fotos origjinale, sipas John, ishte mars 1942.

Zonja Daletski tha se burri i saj, Jan, kishte qenë një nga 200 personat që Stan dhe policia lokale kishte mbledhur të njëjtin vit. Dhe ajo përshkroi se si Stan – ose Stasic, siç njihej në Slonim – kishte qëlluar Janin, pasi ai ishte përpjekur të vraponte nga vija e ekzekutimit.

Stan kurrë nuk e diskutoi që nazistët e kishin rekrutuar. Por ai gjithmonë thoshte se nuk kishte qenë vetëm në vitin 1943 – pas masakrave të përgjakshme të hebrenjve të Slonim – dhe madje edhe atëherë vetëm si roje civile.

Ai gjithmonë mohonte të ishte në policinë ndihmëse vrasëse.

Por një tjetër dëshmitar, dhjaku i kishës lokale Kazimir Adamovich, tha se ai kishte parë nga fusha e një fermeri ndërsa Stan gjuajti 50 njerëz brenda tre ditësh.

Vrasja e kishte vënë Stanin në humor të mirë, tha ai. Ai e kishte parë atë aq “lehtë sa të pështynte”.

Dëshmia e tyre sugjeronte që Stan kishte qenë i pranishëm në masakrat e Slonim – ku dhjetëra mijëra hebrenj dhe të tjerë u vranë. Vrasjet masive filluan në vjeshtën e vitit 1941, ndërsa plani i Gjermanisë Naziste për shfarosjen e popullsisë hebreje të Evropës rriti shpejtësinë.

Burrat, gratë dhe fëmijët marshuan në pyjet lokale, u urdhëruan të zhvishen dhe më pas u qëlluan. Trupat e tyre ranë në kufomat e të tjerëve tashmë në gropat e vdekjes të sapo hapura.

John dhe ekipi i BBC News zbuluan gjithashtu më shumë prova që kundërshtojnë historinë origjinale të Stan-it për Luftën.

Stan, siç dukej, nuk u kishte shpëtuar nazistëve për t’u bashkuar menjëherë me forcat polake.

Duke ikur nga Slonim me gjermanët që tërhiqeshin në qershor 1944 – ndërsa rusët u futën – ai u mor me bashkëpunëtorët e tjerë dhe u transportua në Francën lindore për të luftuar për një njësi luftarake gjermane Waffen-SS.

Ndërsa mbrojtja gjermane u shemb, Stan u bë një rob lufte. Vetëm atëherë, ai kaloi anët dhe u bashkua me forcat polake.

Në Telford, John dhe BBC News iu afruan Stanit. Gjatë konfrontimit të shkurtër – pas udhëtimit të tij të përjavshëm në kishë – Stan thërriste duke mohuar dhe kërcënoi të thërriste policinë.

Ishte hera e fundit që John dhe Stan flisnin.

Në dritën e provave të BBC News, detektivët ri-intervistuan Stan. Por Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës (CPS) përsëri vendosi që kishte “prova të pamjaftueshme” për akuzat.

“E gjeta plotësisht dëshpëruese”, më tha Jhoni. “Scotland Yard sapo kishte hequr kangjellat.”

John tërhoqi një vijë nën hetimin e tij ndaj Stan. Njerku i tij, ai besonte, ishte larguar me vrasje.

Dhe vetëm derisa më takoi – 20 vjet më vonë – ai pa një shans tjetër për ta sjellë Stan para drejtësisë.

Rasti i ftohtë

Unë punoj për BBC Radio Shropshire. Dhe Stan, që jetonte në Telford, ishte në zonën time.

Pesë vjet më parë, unë pashë disa lajme gjermane ku burra të moshuar ishin gjykuar për krime të dyshuara të luftës naziste të kryera më shumë se 70 vjet më parë.

Unë kujtova historinë e Stanit nga vitet 1990 dhe kontaktova John. Ne kemi kaluar mirë. Dhe ai ishte i lumtur që unë fillova hetimin tim për Stan. Tani, Stan ishte në të 90-at e tij dhe Johni në të 70-at.

Unë binda hetuesin me përvojë mbi nazizmin Dr Stephen Ankier të më ndihmonte.

Stanislaw “Stan” Chrzanowski ishte një nga qindra emrat e raportuar në policinë e Mbretërisë së Bashkuar pas apelit të vitit 1988 për të dyshuar për krime lufte. Por në fund, vetëm një burrë u dënua.

Mbledhësi i pensioneve të hekurudhave britanike, Anthony Sawoniuk, u dënua në 1999 për vrasjen e hebrenjve. Ai vdiq në burg, duke vuajtur dy dënime të përjetshme.

Ashtu si Stan, Sawoniuk kishte qenë anëtar i Policisë Ndihmëse Bjelloruse, Waffen-SS gjermane dhe më pas forcave polake që luftonin me aleatët.

Rreth 50,000 bashkëpunëtorë nazistë u infiltruan në forcat polake në fazat e mëvonshme të Luftës së Dytë Botërore, thotë historiani Martin Dean, i cili punoi në hetimin e qeverisë dhe për Njësinë e Krimeve të Luftës të Policisë Metropolitane.

Rreth një e treta e tyre përfunduan në Mbretërinë e Bashkuar.

“Ata do të kishin shkallë të ndryshme të përfshirjes me nazistët,” thotë ai. “Por disa do të ishin policë lokalë nga vende si Bjellorusia.”

Përmes burimeve në Bjellorusi, Dr Ankier siguroi një dokument nga agjencia spiune e Rusisë, KGB, duke renditur disa nga oficerët e Policisë Ndihmëse Bjelloruse në Slonim. Dhe emri dhe data e lindjes së Stan ishte atje – në të zezë dhe të bardhë – duke vërtetuar se ai kishte gënjyer për punën e tij të vërtetë në Luftë.

Lista gjithashtu na ndihmoi të gjurmonim të dyshuar të tjerë nga Slonim në vende në MB. Dhe konfirmoi emrat e burrave që Stan i kishte përmendur John gjatë viteve.

Në total, më shumë se 30 bashkëpunëtorë të tjerë të dyshuar nazistë nga Slonim u vendosën në Angli dhe Uells pas Luftës, thotë Z. Dean. Por shumica tani besohet se ka vdekur.

Aftësitë gjuhësore të Stan – ai fliste rusisht, polake dhe gjermane – do të ishin të dobishme ndërsa Perëndimi u përpoq të merrte detaje të ambicieve bërthamore të Sovjetikëve, thotë autori Steve Vogel.

“Oficerët e inteligjencës amerikane dhe britanike intervistuan shkencëtarë gjermanë të cilët ishin dërguar në Bashkimin Sovjetik për të punuar”.

Stan kishte mësuar aftësi radiofonike në ushtrinë polake në fund të Luftës. Dhe historiani Dr Stephen Dorril thotë se njerëz si ai u dërguan në Evropën Lindore për të ngritur rrjete të inteligjencës.

“Kjo është pikërisht ajo që po bënte MI6 – ne e dimë se ata kanë trajnuar njerëz,” thotë ai – duke theksuar që shërbimet britanike të sigurisë do të kishin ditur për të kaluarën e Stan me Policinë Ndihmëse Bjelloruse dhe Waffen-SS gjermane.

“Ka pasur një fshehje afatgjatë,” thotë ai. “Disa nga këta njerëz – prejardhja e tyre ishte vërtet e tmerrshme.”

Prof Anthony Glees, nga Universiteti i Buckingham, na tha se shërbimet britanike të sigurisë kishin shkatërruar 110,000 skedarë në fund të viteve 1980 dhe në fillim të viteve ’90 që “pothuajse me siguri përfshinin” detaje të çdo bashkëpunëtori nazist të lindur në të huaj që kishte shkuar për të punuar për inteligjencën e MB.

Ne ia vumë këtë pretendim qeverisë – por ajo nuk u përgjigj.

Shkatërrimi i dokumenteve ishte një “fshehje e dyfishtë”, thotë Prof Glees. Jo vetëm që ndihma e dhënë nga bashkëpunëtorët për autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar u mbajt e fshehtë nga publiku britanik – por edhe çdo krim i kohës së Luftës që ata kishin kryer.

Nëse ata do të kishin punuar të fshehtë për Mbretërinë e Bashkuar, thotë Prof Glees, Stan dhe të tjerët do të ishin mbrojtur nga gjykimi ndonjëherë për ato që pretendohet se kanë bërë në Luftën e Dytë Botërore.

“Nxitja nuk do të kishte qenë ndjekja penale – pasaporta e tyre për liri.

“Nëse do të ishit një person i keq [në Luftë] dhe të kishit frikë se çfarë mund t’ju ndodhte, sa më shumë që ofroni [shërbimet e inteligjencës], aq më i sigurt do të ishit.”

A mund të shpjegojë kjo pse kishte vetëm një ndjekje penale për krime lufte pas apelit të vitit 1988 për të dyshuar?

Prof Glees, Dr Dorril dhe të tjerët po i kërkojnë qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të ndjekë shërbimin sekret të SHBA, CIA, dhe të lëshojë çdo skedar të mbetur të lidhur me njerëz të tillë si Stan.

Por jo të gjithë me të cilët biseduam ranë dakord që Stan mund të ishte spiun. Historiani dhe autori i Luftës së Ftohtë Paul Maddrell na tha se ai nuk shihte “asnjë provë të ndonjë lidhje midis [Stan] dhe ndonjë agjencie inteligjence”.

Në një deklaratë, Home Office përsëriti atë që Jhonit i ishte thënë në vitet 1990 – CPS kishte rishikuar çështjen e Stan në atë kohë, por nuk kishte prova të mjaftueshme për të vazhduar, pa ndonjë shpresë reale për një dënim.