Vendosni fjalën kyçe....

Rama: Së shpejti hapen fluturimet me Britaninë e Madhe


Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Berat, në një bashkëbisedim me qytetarët atje ku është i shoqëruar dhe nga ministri Blendi Klosi dhe Nasip Naço.

Rama tha se qeveria po përgatitet për sezonin turistik, duke bërë të mundur vaksinimin në 14 muaj të të gjithë populates ndërsa tregoi se së shpejti mund të happen fluturimet me Britaninë e Madhe.

 “Mund të ndodhi që shumë shpejt të hapen fluturimet me Britaninë e Madhe, nuk është e thënë në maj apo…

Kjo është diçka e marrë në periudhë periodike. Gjërat ndryshojë dhe dinamikat janë të paparashikueshme. Ne harrojmë që të vaksinojmë intensivisht gjatë sezonit pranveror. Këtu fus dhe ambicien që kur të hyjmë në sezonin e verës, të kemi një lehtësim nga pikëpamja e rrezikut.

Nëse do të vaksinojmë një pjesë jo të vogël brenda planit tonë që brenda 14 muajsh të kryejmë vaksinimin, do të kemi avantazh dhe veprim të madh që kemi. Po punojmë ditë natë për të siguruar dozat e nevojshme që të vazhdojmë programin e vaksinimit. Kemi organizuar një rrjet vaksinatorësh dhe po bëhet përzgjedhja e tyre, po angazhojmë dhe infermierë praktikantë.”– tha Rama.