Vendosni fjalën kyçe....

Një javë pas dozës së dytë të vaksinës së Pfizer, infektohen me llojin britanik të Covid 14 të moshuar në Gjermani


Më shumë se një duzinë personash në një shtëpi të moshuarish në Gjermaninë veriperëndimore janë infektuar me llojin britanik të Covid-19 një javë pasi bënë dozën e dytë të vaksinës Covid-19, thanë autoritetet lokale.

Rastet e para pozitive Covid-19 në shtëpinë e kujdesit në qytetin Belm, pranë Osnabrück, u zbuluan në 2 shkurt pas testimit të shpejtë të përditshëm rutinë, thanë autoritetet lokale në një deklaratë.

Administrata e shtëpisë së të moshuarve më pas testoi të gjithë banorët dhe punonjësit e institucionit për të zbuluar se 14 persona ishin infektuar.

Analiza e mostrave të provës zbuloi gjithashtu se të gjithë të infektuarit kishin një lloj koronavirusi të zbuluar së pari në Britaninë e Madhe dhe konsiderohej të ishte shumë më infektues sesa origjinali.

Edhe më shqetësues ishte fakti që të gjithë të infektuarit morën dozën e dytë të vaksinës Pfizer-BioNTech jo më vonë se 25 janari.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *