Vendosni fjalën kyçe....

Themeloi shtetin autonom brenda Austrisë e i kërkoi ndihmë Putinit për rrëzimin e qeverisë, dënohet me 12 vjet burg


Një grua që udhëhoqi një shtet të vetëshpallur autonom brenda Austrisë do të kalojë dekadën tjetër pas hekurave pasi një gjykatë e shpalli atë fajtore për përpjekjen për të nxitur një kryengritje kundër qeverisë.

Monika Unger, 44, presidentja e vetdeklaruar e të ashtuquajturës ‘Konfederata’, u dënua për kryengritje dhe nxitje të tradhëtisë së lartë në qytetin jugor të Gracit.

Shteti paralel i saj tërhoqi më shumë se 2,600 njerëz pas themelimit të tij në 2015 dhe tërhoqi aktivistë anti-qeveritarë nga i gjithë spektri politik.

‘Konfederata’ thuhet se ishte në gjendje të fitonte dhjetëra mijëra euro bazuar në sistemin e saj të taksave, madje lëshoi ​​pasaporta diplomatike për disa anëtarë. Unger supozohet se e shihte veten si një ‘viktimë e një sistemi shtypjeje’ dhe u përpoq të krijonte qeverinë e saj.

Ajo thuhet se u përpoq të marshonte ushtrinë austriake si pjesë e një komploti për të përmbysur qeverinë në Vjenë dhe i shkroi një letër presidentit rus Putin me shpresën se ai do të dërgonte ndihmë ushtarake.

Radikalja anti-qeveritare u arrestua gjatë një operacioni në prill 2017. Ajo u dënua me 14 vjet burg për nxitje të tradhëtisë së lartë në 2019, por vendimi u përmbys pasi ajo apeloi, duke çuar në një gjyq të ri.