Vendosni fjalën kyçe....

Kampi iu dogj nga zjarri, zhvendose rreth 9 mijë emigrantë në Lesbos


Mijëra azilkërkues janë zhvendosur në një strukturë të re të përkohshme në ishullin grek të Lesbos, thanë zyrtarët qeveritarë të shtunën, 10 ditë pasi një zjarr shkatërroi kampin Moria.

Zjarri që shpërtheu në Moria më 9 shtator la mbi 12 000 njerëz, shumica e tyre refugjatë nga Afganistani, Siria dhe vende të ndryshme afrikane, pa strehë, kanalizime të duhura ose qasje në ushqim dhe ujë. Askush nuk u lëndua nga flakët.

Rreth 9 000 njerëz ishin vendosur në kampin e ri të çadrave, të vendosur nga autoritetet në Kara Tepe pranë portit të Mytilene, deri të shtunën në mëngjes. Disa qindra ishin zhvendosur gjithashtu në një qendër komunitare të menaxhuar nga një organizatë joqeveritare.

Ata që hynin në kamp regjistrohen dhe testohen për COVID-19. Të paktën 214 persona u vendosën në karantinë pas testeve pozitive.

Masa e madhe e njerëzve po kthehej në normalitet në rrugë, ku mijëra migrantë ishin vendosur për disa ditë pas zjarrit dhe dyqanet në zonë filluan të rihapen.

Policia greke nisi një operacion të enjten për të shpejtuar vendosjen e migrantëve. Shumë kishin hezituar të hynin në kampin e përkohshëm, pasi kishin shpresuar të largoheshin nga Lesbos pas zjarrit dhe të arrinin në vendet e tjera të Evropës.

Autoritetet besojnë se zjarri që ka shtuaqr famëkeqinë për kushtet e tij të jetesës kampi Moria u ndez nga migrantët pas një mosmarrëveshje mbi masat e karantinës COVID-19 pasi dhjetëra azilkërkues u testuan pozitivisht. Gjashtë persona janë arrestuar dhe akuzuar për zjarrvënie.