Vendosni fjalën kyçe....

Kush është Daniel Muka, shqiptari i dyshuar për ekzekutimin e dyfishtë në Maltë


Daniel Muka largohet pas leximit te aktpadisë ndaj tij në gjyq në vitin 2017. Foto: Matthew Mirabelli

Daniel Muka u arrestua të martën nga policia malteze që po heton një vrasje të dyfishtë në Sliema javën e kaluar.

Veshur me pantallona të shkurtra xhins dhe shapka me gisht, Muka me pranga u arrestua në një shtëpi në Floriana nga oficerë të armatosur të policisë dhe u fut në makinë. Hetuesit tani kanë 48 orë për ta çuar në gjyq ose për ta liruar pa asnjë akuzë.

Policia po mban gjithashtu një person tjetër për t’u marrë në pyetje në lidhje me vrasjet e dyfishta të Christian Pandolfino dhe Ivor Maciejoëski, të cilët u gjetën të vrarë brenda shtëpisë së tyre në Sliema të martën e kaluar.

Muka futet në një makinë policie pas bastisjes së së martës. Foto: Mark Zammit Cordina

Akuza për vrasje dhe grabitje

Muka është emër i njohur për policinë: ai aktualisht po përballet me akuza për vrasje në tentativë dhe grabitje të armatosur dhe ishte liruar me kusht kur policia e arrestoi atë të martën. Këto dy incidente datojnë në fund të vitit 2017.

Në tetor të atij viti, ai u arrestua në lidhje me një grabitje të dyqaneve të argjendarisë Tigne’.

Hajdutët të veshur me paruke dhe syze dielli hynë në dyqanin Diamonds International në orën 10 të mëngjesit të së premtes, thyen kutitë ekspozuese dhe i futën stolitë në thasë përpara se të largoheshin.

Kutitë e thyera të xhevahireve në Diamonds International gjatë grabitjes. Foto: Chris Sant Fournier

Muka u arrestua një javë më vonë në St George’s Bay, pas një grindjeje të dhunshme me oficerët që e njohën atë.

Shtetasi 25-vjeçar shqiptar pretendohet se ka provuar të vrasë dy oficerët e policisë, duke u drejtuar armën ndaj tyre dhe duke tërhequr këmbëzën kur ata janë afruar.

Pistoleta nuk ka qëlluar dhe oficerët kanë arritur ta arrestojnë duke përdorur një armë me elektroshok.

Një nga policët, një rreshter, i tha një gjykate se Muka më vonë u kishte thënë oficerëve se ai kishte një armë sepse ai e dinte që policia po e kërkonte dhe ai ‘donte t’i jepte fund kësaj’.

Muka u akuzua për vrasjen e mbetur në tentativë të oficerëve të policisë në tetor 2017 dhe u përball me akuza grabitjeje lidhur me Diamonds International disa javë më vonë.

Ai përfundimisht u lirua me kusht, thanë burimet ligjore për Times of Malta.

Muka u arrestua në një bastisje në Floriana të Martën. Foto: Mark Zammit Cordina

Profili i tij në Facebook – ku Muka shtoi fjalën ‘(epik)’ në emrin e tij – përmban foto të të dyshuarit duke buzëqeshur ndërsa ledhatonte një tigër të rritur ose duke pozuar me një makinë BMW coupe.

Muka nuk është i vetmi anëtar i familjes së tij që has në telashe me ligjin: Vëllai i tij i madh Bengtash u arrestua gjithashtu dhe u akuzua në lidhje me grabitjen e Diamonds International pas një kërkimi nga policia.

Dy vjet më vonë, ndërsa ishte gjithashtu në liri me kusht, vëllai i madh Muka u kap duke u përpjekur të kapërcente një mur për të hyrë në kazermat Safi nga një zonë e kufizuar në Aeroportin Ndërkombëtar të Maltës. Muka në atë kohë mbante një armë pa leje.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Times of Malta