Vendosni fjalën kyçe....

Sulm ajror ndaj rebelëve Houthi në Jemen, vriten dhjetëra militantë


Dhjetëra rebelë Houthi u raportuan të vrarë në dy sulme ajrore të koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite në Jemenin verior, sipas ushtrisë jemenase në një deklaratë të kësaj të fundit të dielën.

Një deklaratë ushtarake thuhet se dy sulme ajrore u kryen nga sauditët ndaj grupeve rebele që përpiqeshin të rimerrnin pozitat e humbura në lindje të al-Hazm, kryeqyteti i provincës al-Jawf.

Deklarata thotë se dhjetëra rebelë u vranë dhe u plagosën, por pa dhënë një shifër të saktë. Grupi Houthi nu ka bërë ende asnjë deklaratë mbi pretendimin.

Të shtunën, ushtria jemenase tha se vrau 25 rebelë në përleshjet në al-Jawf.

Jemeni është rrethuar nga dhuna dhe kaosi që nga viti 2014, kur rebelët Houthi pushtuan pjesën më të madhe të vendit, përfshirë kryeqytetin, Sanaa.

Dhjetëra mijëra jemenas, përfshirë civilë, besohet të jenë vrarë në konflikt, i cili ka çuar në një nga krizat më të këqia humanitare në botë me miliona civilë që përballen me mungesën e ushqimit, barnave e ujit.