Vendosni fjalën kyçe....

“Votimi me postë është problem”-Trump kërkon shtyrjen e zgjedhjeve për President


Votimi me postë kërcënon të bëjë zgjedhjet e nëntorit “më të pasakta dhe mashtruese” në historinë e SHBA-së, kështu që kombi mund të jetë më mirë thjesht ta shtyjë atë, sugjeroi Presidenti Donald Trump në një postim në Tweeter.

Duke shpërndarë shqetësimet e tij të vazhdueshme për votimin me postë, Trump ngriti mundësinë e shtyrjes së zgjedhjeve “derisa njerëzit të mund të votojnë siç duhet, të sigurt dhe të shëndetshëm“.

Presidenti amerikan duket se po shqyrton një ide që vetëm disa muaj më parë ai e hodhi poshtë me zemërim. Në prill, rivalja e tij e supozuar demokratike Joe Biden pretendoi se kryetari i detyrës “do të përpiqet t’i kthejë zgjedhjet disi”.

Kjo është mënyra e vetme që ai mendon se ai mund të fitojë,” tha Biden.

Trump u përgjigj me një qortim të zemëruar, duke e quajtur atë “propagandë të bërë”, dhe shtoi: “As që kam menduar kurrë të ndryshoj datën e zgjedhjeve. Pse do ta beja ate? 3 nëntor. It’sshtë një numër i mirë. Jo, mezi pres me zgjedhje. “

Që nga prilli, Trump me sa duket ka humbur terren ndaj Bidenit për sa i përket popullaritetit ndërsa SHBA zvarriten përmes pandemisë Covid-19 dhe një ngadalësim të paparë ekonomik. Si në vend ashtu edhe në shtetet e fushës së betejës, presidenti aktualisht mbetet pas ish-nënkryetarit, sipas anketuesve.