Vendosni fjalën kyçe....

Raporti sekret i OKB-së: Shqipëria i dërgoi armë Kongos, kanë rënë në duart e grupeve të armatosura


Ushtria e Republikës Demokratike të Kongos po merr armë dhe kryen stërvitje nga shumë vende pa njoftuar Kombet e Bashkuara më parë, siç kërkohet në një rezolutë të vitit 2004, sipas një raporti të fundit të Këshillit të Sigurimit.

E një ndër shtetet që akuzohen se po e furnizojnë ushtrinë e Kongos me armë është edhe Shqipëria.

Ndonëse vendi afrikan nuk është subjekt i sanksioneve dhe embargove, dërgimi i armëve duhet të bëhet duke njoftuar OKB-në, por kjo gjë sipas një raporti konfidencial të AFP-së, mesa duket është anashkaluar.

Lindja e Republikës Demokratike të Kongos është një nga pikat kryesore të Afrikës, e përfshirë nga dhuna e milicisë, që ka marrë më shumë se 1.000 jetë brenda disa muajsh dhe ka bërë që më shumë se gjysmë milioni njerëz të ikin nga shtëpitë e tyre. Qeveria në Kinshasa ka akuzuar në të kaluarën vendet fqinje se po kërkojnë ta destabilizojnë atë.

Ekspertët e OKB-së po monitorojnë sanksionet kundër vendit që skadojnë në fund të qershorit. Ekspertët tregojnë për instruktorë dhe pajisje nga Shqipëria, Rumania, Turqia, Afrika e Jugut, Izraeli, Kina, Irani, Mbretëria e Bashkuar, Koreja e Veriut, Sudani dhe Shtetet e Bashkuara, ndër të tjera.

Republika Demokratike e Kongos dhe ushtria e saj nuk i janë nënshtruar ndonjë embargoje armësh që nga viti 2008, ndërsa një embargo e tillë vlen për grupet e armatosura. Sidoqoftë, trajnimi i ushtrisë ose dërgimi i armëve atyre mbetet subjekt i njoftimit.

Sanksionet e Kombeve të Bashkuara mund të përfshijnë gjithashtu ndalime të udhëtimit dhe ngrirje të pasurive.

Raporti vuri në dukje se disa vende “dërguan sasi të konsiderueshme, armë, municion, pajisje dhe automjete ushtarake” për ushtrinë. Kjo përfshinte helikopterët civilë të transferuar për përdorim ushtarak, thuhet në raport, citon France24.

“Gjatë dekadës së fundit, një pjesë e madhe e logjistikës ajrore të FARDC (ushtria) mbështetej në një flotë transporti transportuesish të regjistruar civilë të huaj, që vepronin në kundërshtim me normat dhe rregullat e aviacionit civil ndërkombëtar dhe kombëtar”, raporton AFP.

“Disa nga materialet e dorëzuara në FARDC u transferuan më vonë te grupet e armatosura në lindje”, thotë raporti.

Autoritetet kineze kanë thënë se ata po hetojnë pretendimet, ndërsa Irani mohoi se kishte transferuar ndonjëherë ndonjë material në Kongo, duke ndezur frikën se pajisjet ishin dërguar nga një palë e tretë.