Vendosni fjalën kyçe....

Hoteli në Athinë urdhërohet të shembë disa kate, pengonte pamjen e Akropolit


Një betejë mbi të drejtën për të shijuar pamjen e pandërprerë të Akropolit ka rezultuar që një hotel me pesë yje të urdhërohet të prishë dy katet e tij në krye, në një vendim historik të përshëndetur nga banorët e Athinës.

Në pronësi të Coco-Mat, prodhuesi i dyshekëve me qendër në Greqi, hoteli – “tarracë marramendëse” e të cilit ishte pika e shitjes – mezi hapi dyert një vit më parë. Qytetarët e zemëruar për ndërtesën me dhjetë kate e cila i bllokonte fushëpamjet e tyre të kështjellës e çuan çështjen në gjykatën më të lartë të vendit, raporton The Guardian.

Ishte një vendim shumë i guximshëm,” tha kryetari i Athinës Kostas Bakojanis për vendimin e këshillit qendror arkeologjik të Greqisë (KAS), organi i lartë këshillimor i vendit për ruajtjen e antikiteteve antike. “Akropoli është zemra dhe shpirti ynë, një pjesë thelbësore e trashëgimisë sonë kulturore. Është shumë e rëndësishme që të gjithë mund ta shijojnë atë“.

Vendimi pason më shumë se një vit proteste kundër ndërtimeve të larta “mamuthe” që u ngritën në lagje në fund të mprehtë të turizmit nën vendin e shekullit të pestë para Krishtit.

Në prill banorët në Makriyianni, rrethi që ndodhet në jug të Akropolit, shtuan luftën për nisjen e një peticioni në internet, me anëtarët e rrjetit aktivist Avaaz duke i kërkuar qeverisë greke të qendrës së djathtë të ruajë zonën e deklaruar arkeologjike. Brenda ditëve 23,000 njerëz e kishin nënshkruar peticionin.

Ne e dimë se po konsiderohen lejet për të paktën shtatë hotele të mëdha,” tha Irini Frezadou, arkitektja e trajnuar nga Zvicra. “Jemi të kënaqur që nën presion shteti Grek ka vepruar përfundimisht, por është urgjente të kemi ligje të reja ndërtimi dhe planifikimi që mjedisi urban dhe kulturor i Akropolit mbrohet.”

Nxitur nga protestat këshilli arkeologjik i Greqisë u mblodh papritur. Pas gjashtë orësh debati të zhvilluar përmes telekonferencës, komiteti i ekspertëve erdhi në përfundimin unanim se ndërtesa miliona e euro do të duhej të prishte disa kate, në emër të mbrojtjes së simbolit të demokracisë perëndimore.

Kur Akropoli dëmtohet, në thelb edhe civilizimi ynë dëmtohet,” tha Lina Mendoni, ministrja greke e kulturës. “Akropoli është një simbol. Nuk është thjesht një monument ”. Ajo sugjeroi, kompensimin, sa të jetë në detyrë, por KAS kishte vendosur, në mënyrë të pakthyeshme, që ndërtesa mund të ishte jo më shumë se 24 metra lartësi dhe do të duhej të prishej pjesërisht. Në 31.5 metra, hoteli është ndërtimi më i madh në Makriyianni, duke tejkaluar në madhësi Muzeun e ri të Akropolit.

Javën e kaluar gjykata më e lartë e Greqisë, Këshilli i Shtetit, gjithashtu peshoi, duke gjykuar se në të ardhmen, strukturat në zonë duhet të jenë 21 metra ose më pak. Aktgjykimi erdhi pasi gjykata revokoi lejen e ndërtimit për një hotel edhe më të madh për t’u ndërtuar në Makriyianni, me tre parkingje nëntokësore dhe një kopsht pishine në krye.

nëntokësore dhe një kopsht pishine në krye.

Të dy vendimet janë një fitore e madhe, dëshmi për forcën e shoqërisë civile dhe atë që njerëzit mund të bëjnë kur bashkohen,” tha Andreas Papapetropoulos, avokati që përfaqëson fushatat. “Ne jemi me fat që gjykata u mblodh nën Katerina Sakellaropoulou,” shtoi ai, duke iu referuar drejtësisë së gjykatës së lartë të ndjeshme ndaj mjedisit, që kur është bërë kryetarja e parë femër e Greqisë.

Kritikët argumentojnë se ndërtimi i hoteleve shumëkatëshe në bazë të sitit arkeologjik do të krijojnë efektin e “një muri me ngitje të larta” që rrethojnë Akropolin.

Makriyianni është një lagje e banuar. Asnjëherë nuk ishte menduar për ndërtesa me dimensione të tilla, “tha Frezadou. “Turizmi masiv që kemi parë mund të jetë zhdukur me koronavirus, por ai do të kthehet. Dhe nëse shkon e pa kontrolluar, ajo do të shkatërrojë vetë monumentin e vizitorëve, vetë Akropolin “.

Por Ministrja greke e Kulturës gjithashtu pranoi se vendimi kishte qenë një “vendim shumë i vështirë“, duke thënë se pronarët e hotelit “me shumë mundësi” kishin drejtësi nga ana e tyre – edhe nëse KAS nuk do të kishte miratuar zyrtarisht ndërtimet pas zbulimit të antikiteteve në sit.

Në vitin 2012, në mes të krizës ekonomike të Greqisë, një kod i ri ndërtimi u miratua që lejonte ndërtesa më të mëdha dhe më të larta nëse ato plotësonin standardet “jeshille”. Investitorët shfrytëzuan rastin, duke iniciuar një zhurmë ndërtimi në një kryeqytet që më pas do të tërhiqte ardhjet rekord të turistëve.

Lagjia Plaka, rrëzë Akropoliti,Fotografia nga Thanassis Stavrakis/AP

Do të bëhen shumë pyetje,” tha Giannis Mihail, nënkryetar i grupit të bisedimeve Elliniki Etairia. Një planifikues urban, Mihail hartoi ligjet e përdorimit të tokës të besuara për mbrojtjen e Plakës, rrethit antik të korsive të ngushta dhe shtëpive neoklasike në veri të Akropolit. “Nga kodra e Akropolit Plaka duket njësoj si ajo në kohën e Perikliut. Kjo nuk mund të thuhet për Makriyianni, në anën jugore të monumentit, sepse ligjet e përdorimit të tokës nuk u shtrinë kurrë në të gjithë zonën urbane që rrethon vendin.

Bakoyannis, ashtu si shoqëria civile, beson se në asnjë pikëpamje nuk duhet të jetë ruajtja e një pakice të privilegjuar. Athina, thotë ai, qëndron larg nga qytetet të tjera pikërisht prej Akropolit –  mund të shihet shumë gjerë.

Në Londër ka Big Ben por ju mund ta shihni atë vetëm nga zona të caktuara, më të pasura. E njëjta vlen edhe për Parisin dhe Kullën Eifel. Por Akropoli ka një karakter unifikues. Ju mund ta shihni atë nga e gjithë Athina, pavarësisht nëse jetoni në një lagje të varfër ose në një lagje të pasur, ” tha ai për The Guardian.

Por kryetari gjithashtu u shpreh kundër hedhjes së fajit për biznesmenët. Ekonomia e brishtë e Greqisë është vendosur të kontraktohet me më shumë se 10% si rezultat i pandemisë, me investime të rëndësishme për çdo rimëkëmbje. Ai shtoi: “’është e lehtë të thuash ky pronar i keq i hotelit ose ai investitor i keq, por gjithashtu duhet të jemi shumë të qartë në lidhje me rregullat që kemi caktuar, të respektojmë vendimet e gjykatës sonë të lartë dhe të krijojmë një mjedis biznesi të parashikueshëm dhe të sigurt.”

Se si ose kur pronarët e hotelit do të thirren për shembjen e kateve të sipërme ende nuk është zbuluar. Deri më tani ata nuk kanë reaguar publikisht ndaj vendimit të KAS, dhe kur u pyetën të komentojnë, nuk pranuan.

Vendasit janë grumbulluar për të gjetur paratë për të mbuluar kostot ligjore. Shumë zhurmë po bëjnë atë që duhet të kishte bërë shteti kohë më parë. Por Frezadou dhe bashkëpunëtorët e saj e shohin atë si një detyrë të vazhdojnë më tej: investitorët ndërkombëtarë po rreshtohen, duke nxitur frikën e lakmisë së arratisur duke shndërruar zonën përgjithmonë.

Beteja jonë nuk ka mbaruar,” tha ajo. “Kjo fushatë nuk është kundër një, por çdo përbindëshi dhjetëkatësh nën hijen e kësaj faqe të lavdishme”.