Vendosni fjalën kyçe....

Trump: Po bëjmë një hetim të hollësishëm lidhur për origjinën e Covid-19


Presidenti amerikan Donald Trump la të kuptohet se një hetim mbi origjinën e pandemisë Covid-19 nuk ka përjashtuar faktin se ai mund të ketë filluar në një laborator në Kinë, duke hedhur idenë e një teorie konspiracioni që po kthehet gjithnjë e më shumë në vijën e parë.

I pyetur për të komentuar raportet që deklarojnë se qeveria amerikane kishte besim se shpërthimi Covid-19 kishte ardhur nga një laborator virologjie në qytetin e Wuhan në konferencën e së mërkurës në Shtëpinë e Bardhë, presidenti tha: “Epo, unë dua ta them këtë, por po e ndjekim më vëmendje këtë çështje. Po e shqyrtojmë historinë, do e shohim. Jemi duke bërë një ekzaminim shumë të plotë të kësaj situate të tmerrshme.”

Një raport i Washington Post të martën tha se zyrtarët amerikanë kishin vizituar laboratorin e virologjisë në Wuhan në vitin 2018 dhe më vonë paralajmëruan protokollet e sigurisë së dobët, për të cilën thotë se tani ka ‘nxitur diskutime brenda qeverisë amerikane nëse ky apo një tjetër laborator në Wuhan ishte burimi i virusit’.