Vendosni fjalën kyçe....

Grabisnin banesat në Madrid, arrestohen 4 shtetas shqiptarë në Spanjë


Katër shqiptarë janë vënë në prangat e policisë spanjolle në kuadër të operacionit të koduar “Habitat-Pelegrin”.

Mediat spanjolle raportojnë mëson se 4 shqiptarët akuzohen për disa grabitje në banesa e vila private në qytetet Villanueva de la Reina, Los Villares, Andújar, Linares etj.

Katër të arrestuarit janë mes moshave 35-40 vjeç. Tashmë ata janë lënë në paraburgim deri në zbardhjen e plotë të hetimeve. Sipas mediave spanjolle shqiptarët kishin krijuar një grup të strukturuar dhe ishin bërë ekspertë të vjedhjeve.

Në dëm të tyre rëndojnë të paktën 20 akuza për vjedhje në banesë në Madridit, në Toledo, Teruel, Huesca, Navarra dhe provincën e Jiennense.

“Ky është një grup i specializuar për kryerjen e grabitjeve me forcë, një organizim i organizuar dhe hierarkik i përkryer, përbërësit e të cilit kishin shumë lëvizshmëri gjeografike për të kryer” fushata të përkohshme “të grabitjeve në provinca të ndryshme”, shpjegoi nën-delegati i policisë.

Sapo grabisnin shqiptarët arratiseshin me automjete të ndryshme të cilëve u ndryshonin vazhdimisht target. Ata mbanin një profil të ulët në mënyrë që të hiqnin dyshimet e policisë dhe të autoriteteve.

Hetimi filloi në Madrid, kur u zbulua prania e një grupi të dyshuar për kryerje të grabitjeve në shtëpitë me një familje të vetme në Komunitetin e Madridit. Në fillim të shkurtit, studiuesit zbuluan se grupi mund të ishte transferuar në Andaluzi, konkretisht në provincën e Jaén, ku ata kryen disa vepra kriminale në lokalitete si Villanueva de la Reina, Los Villares, Andújar ose Linares. Sipas hetimeve, gjatë qëndrimit në provincë, ata qëndruan në një shtëpi të vendit të vendosur në zonën e urbanizimit të kryeqytetit Jaén.

Pas arrestimit shqiptarëve u janë sekuestruar gjerdan, byzylykë, unaza, vathë; para ; kompjuter dhe pajisje elektronike; dokumente false; targa të falsifikuara e shumë sende të tjera të palejueshëm.