Vendosni fjalën kyçe....

Pamjet e qytetit kinez të kthyer në fantazmë pas shpërthimit të koronavirusit (Video)


Wuhan-i, qyteti kinez në epiqendrën e shpërthimit të koronavirusit, ishte i pari në vend që u fut në karantinë në mes të përpjekjeve në rritje të Kinës për të frenuar përhapjen e sëmundjes ngjitëse, duke e kthyer atë në një qytet fantazmë.

Pamjet e regjistruara përgjatë rrugëve të qytetit tregojnë autostradat e mbushura dikur, të zbrazura dhe pa asnjë shenjë jete. Asnjë automjet tjetër nuk mund të shihet në klip, i ndarë në internet nga gazetari holandez Leen Vervaeke.

Që nga shpërthimi filloi muajin e kaluar, numri i vdekjeve është rritur mbi 100.

Ndërsa virusi është përhapur në rreth 16 vende të tjera dhe ka infektuar mbi 4500 njerëz në të gjithë botën, asnjë vdekje nuk është regjistruar prej tij jashtë Kinës. Të martën, autoritetet në Japoni dhe Gjermani konfirmuan rastet e tyre të para të koronavirusit te pacientët që nuk kishin udhëtuar personalisht në Wuhan