Vendosni fjalën kyçe....

Gazetarja ruse largohet nga puna pak ditë pasi i bëri një pyetje Putinit


Gazetarja Alisa Yarovskaya është pushuar nga puna si gazetare në kanalin televiziv shtetëror Yamal-Rajon, vetëm disa ditë pasi i bëri presidentit Vladimir Putin një pyetje gjatë një konference për shtyp.

Sipas disa raporteve, autoritetet në Yamal nuk ishin të kënaqur me pyetjen e saj. Megjithatë, Yarovskaya thotë se ajo paraqiti dorëheqjen e saj personalisht. Por disa media ngrenë dyshime nëse kjo është e vërteta.

BBC shkruan se më 19 dhjetor, Alisa Yarovskaya i përmendi Putinit avantazhet e ngrohjes globale për rajonin e saj pasi kjo do të thoshte se rruga e detit Arktik po shkrihej.

Ajo tha se Infrastruktura lokale, përfshirë hekurudhat, po ndërtohej, megjithatë ndërtimi i një ure mbi lumin Ob kishte ngecur. Ura ka për qëllim të lidhë dy qytete vendore, Salekhard dhe Labytnangi.

Putin tha se autoritetet ishin në dijeni dhe do të merreshin me urën.

Sipas një raporti nga uebfaqja Ura.ru, zyrtarë të lartë nuk ishin të impresionuar nga ndërhyrja e gazetares dhe kanali televiziv ishte i pakënaqur pasi ajo ia kishte marrë mikrofonin nga dora një kolegu.

Më vete, Yarovskaya u ka thënë disa daljeve ruse se ajo paraqiti dorëheqjen e saj në vend se të pushohej, por nuk do të thoshte nëse ishte e lidhur me pyetjen e saj.

Ndërsa zëdhënësi i presidentit Putin tha se nuk dihej arsyeja e largimit të saj – nëse ajo kishte dhënë dorëheqjen apo ishte larguar nga puna. Megjithatë, shkarkimi ishte punë e redaktuesve.