Vendosni fjalën kyçe....

Angela Merkel zbret nga froni, cila është politikania më e dashur në Gjermani


Sahra Wagenknecht e kaloi kancelaren  Angela Merkel, duke e mundur atë me tre pikë në anketën e fundit të bërë nga kompania autoritare e sondazheve ‘INSA’ për revistën ‘Focus’ të Gjermanisë.

Sondazhi mati preferencat e gjermanëve duke pyetur se cili politikan përfaqëson më së miri interesat e tyre.

Popullariteti i Merkel filloi të zvogëlohej pas krizës së rëndë të refugjatëve në 2015 kur ajo shpalli se Gjermania do të merrte çdo azilkërkues që kalonte kufirin.

Politika e saj ‘me dyer të hapura’ i kushtoi shumë mbështetësve të saj, të cilët vendosën të mos votojnë për CDU-në në pushtet (CDU) në zgjedhjet kombëtare dhe lokale që nga ajo kohë.

Wagenknecht, nga ana e saj, u rrit në popullaritet vitin e kaluar kur ajo filloi një lëvizje të re politike të quajtur Aufstehen (Ngrihuni) e cila synon të jetë një zë për punëtorët në të gjithë Evropën.

Ministrja e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer, i cila gjithashtu udhëheq CDU-në, është renditur në vendin e 18-të. Ajo ishte në qendër të vëmendjes vitin e kaluar, kur u përfol si personi i duhur për të pasuar Merkelin që po largohej.

Por e besuara 57-vjeçare e kancelares Merkel, ka bërë disa gafa të sikletshme që dëmtuan keq popullaritetin e saj dhe hodhën dyshime se nuk ia ka haberin punës.

Gjithashtu, nën drejtimin e saj, CDU-ja pësoi humbje të mëdha gjatë zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në maj dhe nuk u paraqit mirë në zgjedhjet rajonale këtë vit.