Vendosni fjalën kyçe....

Druvarët ilegalë vrasin rojtarin e Amazonës


Një djalë i ri indigjen i cili ishte rojtar i pyllit të Amazonës, ka mbetur i vrarë nga prerësit e paligjshëm të pyjeve, ndërsa një tjetër është plagosur.

Paulo Paulino Guajajara u sulmua dhe u qëllua në kokë ndërsa gjuante të premten.

Ai ishte një anëtar i Kujdestarëve të Pyjeve, një grup i formuar për të luftuar bandat e druvarëve në zonë.

BBC” shkruan se vrasja e rojtarit të ri, ngre shqetësim të madh për dhunën e ushtruar kundrejt atyre që mbrojnë tokën dhe natyrën.

Një organizatë jo-qeveritare raporton se kanë mbetur të vrarë dhe 3 persona të tjerë gjatë muajit shtator.

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro shpreh shqetësimin e tij për rastin në fjalë ndërkohë që ai ka mbështetur më parë dhe fermerët e gjuetarët që jetojnë në këto zona.

Nga ana tjetër ai lëshon kritika për ambjentalistët të cilët qëndrojnë nëpër pyje. 

Ministri i drejtësisë Sergio Moro shprehet se policia federale po vazhdon hetimet për zbardhjen e plotë të ngjarjes si dhe kërkimet për autorët e ngjarjes.

Çfarë ndodhi me Paulo Paulino Guajajara?

Autoritetet thonë se ai u qëllua në kokë gjatë një prite nga druvarët ilegalë që kishin pushtuar rezervimin në Arariboia.

Një burrë indigjen, i quajtur Tainaky Tenetehar, mbeti i plagosur nga sulmi.

Policia braziliane tha se një nga druvarët u vra gjithashtu në një shkëmbim zjarri të mëvonshëm. Organizata APIB në Brazil tha se trupi i Paulo Paulino Guajajara ishte ende shtrirë në pyllin ku u qëllua për vdekje.

Mbrojtësi i tokës, i cili ishte në të njëzetat dhe kishte një djalë, ishte një nga udhëheqësit e grupeve indigjene Guajajara.

Ky është një nga grupet më të mëdha indigjene të Brazilit me rreth 20,000 njerëz. Në vitin 2012, ata filluan kujdestarët e pyllit për të mbrojtur territorin indigjen të Arariboia.

“Unë jam i frikësuar ndonjëherë, por ne duhet të ngremë kokën dhe të veprojmë. Ne jemi këtu duke luftuar”– i tha ai agjencisë së lajmeve ‘Reuters’ këtë vit.