Vendosni fjalën kyçe....

Marrin flakë pyjet në Pustec, pritet ndihmë ajrore nga Greqia


Një tjetër zonë e vendit është përfshirë nga flakët. Mësohet se një zjarr masiv ka përfshirë sot pyjet e fshatit Cerje në Pustec. Zjarri është shfaqur fillimisht në pjesën greke dhe më pas flakët janë përhapur në tokën shqiptare.

Dëmi i shkaktuar nga zjarri llogaritet në dhjetëra hektarë, kryesisht halore.

Vatrat e zjarrit janë aktive prej 48 orësh por terreni i thyer e ka bërë lokalizimin e tyre të vështirë për zjarrfikësit.

Sipas gazetës online “BalkanWeb”, autoritetet lokale kanë kërkuar ndihmë nga pala greke e cila pritet të ndërhyjë nga ajri.