Vendosni fjalën kyçe....

Sulm terrorist në një hotel Somali, vriten 26 persona


26 persona kanë humbur jetën pas një sulmi vetëvrasës nga Al-Shabaab teksa ata bastisën një hotel somalez.

Autoritetet thonë se kanë ndalur një sulm të pretenduar nga grupi xhihadist Al-Shabaab në hotelin e famshëm në portin somalez të Kismayo, por figura të shquara publike janë ndër të vrarët.

‘Forcat e sigurisë kanë nën kontroll situatën dhe terroristi i fundit u qëllua dhe u vra’, tha për AFP Mohamed Abdiweli, një zyrtar i sigurisë.

Një politikan rajonal i tha ‘Reuters’ se të paktën 26 vetë kanë humbur jetën dhe mbi 30 të tjerë janë plagosur, por numri i të vdekurve mund të rritet, pasi një pjesë e të lënduarve kanë plagë të rënda.

Gjatë sulmit të së premtes, një sulmues vetëvrasës ngarkoi një kamion të ngarkuar me eksploziv  dhe e përplasi në hotel. Raportet tregojnë se hoteli ishte pushtuar nga politikanët lokalë dhe zyrtarët përpara zgjedhjeve lokale.

Një kandidat për presidencën rajonale dhe një gazetar lokal i shquar thuhet se janë ndër viktimat.