Templates by BIGtheme NET

Blog

Vrasjet si pasojë e kanabizimit të vendit

armandmaho-466x400

Blog-Autor: Armand Maho Në shkurt të vitit 2015 isha në New York, dhe rastisi të flija në një hotel të vogël dhe modest në rrugën w 35 Th Street në Manhattan , që është vetëm një bllok larg Penn Station, stacionit qëndror të trenave në New York. Jo shumë larg hotelit, madje në të njejtën ndërtesë thuajse, pas një kthese ishte ...

Lexo me teper »

Kush po financon për betonizimin e vendit dhe Tiranës?

tabaku

Blog-Autor: Jorida Tabaku Ditën e enjte shpenzuam një ditë të gjatë dhe të lodhshme në një seancë parlamentare pa bereqet meqë nuk di të jetë marrë ndonjë vendim në shërbim të qytetarëve. Nga i gjithë ligjërimi i kryeministrit të tej mbushur me këpucë të grisura e taka të larta, më bëri përshtypje një shifër e përmendur se rritja ekonomike e ...

Lexo me teper »

Përse nuk i përgjigjem replikës të z. Selami Xhepa?

artan fuga

Blog-Autor: Artan Fuga ———- Dje në median e shkruar z. Selami Xhepa, që paraqitet si President i Fondacionit “Gramoz Pashko” pranë UET, kishte një replikë me 11 argumentet e mia, sipas të cilave Shqipërisë i duhet një arsim publik universitar falas për rininë e vet, dhe një arsim universitar privat i liberalizuar në çmime dhe tarifa sipas parimeve të tregut, ...

Lexo me teper »

“Të braktisurit” nga tregu i lirë i punës, a po shkojmë drejt një sistemi të ri?

zizek

Nga Slavoj Žižek Zhvillimi i teknologjisë dhe automatizimi i industrisë ka krijuar një sfidë të madhe për njerëzimin. Çfarë do bëhet me ata që janë lënë pas nga ky zhvillim? Vitet e fundit diçka e tillë është trajtuar gjerësisht në seriale të ndryshme televizive si psh ‘Leftovers’ ku subjekt janë padyshim ‘të lënët pas’. Ndoshta kjo është pjesë e globalizmit, por ...

Lexo me teper »

Kur shoqatat e grave kthehen në bezdi

R.-Caushaj

Blog-Autor: Rezearta Çaushaj Degjova se sot disa OJQ kane protestuar per dhunen ndaj grave. Nuk me vjen keq! Perkundrazi, me vjen keq qe askush s’e dinte qe do te behej. Ato duhet te protestonin me pare, duhet te beheshin bashke per advokimin e politikave me efikase, per te kembengulur minimalisht per zbatimin e legjislacionit te cale dhe serish…per te protestuar. ...

Lexo me teper »

10 gjërat që i duhen një vajze, kur pushon në bregdet

Nermin Bajrami

Nga Nermin Bajrami Le t’ia nisim me renditjen pa humbur kohë, meqë jemi në fund sezoni.  1. Shkencë më vete! Paketo vetëm gjërat më thelbësore, nuk ka për të tu dashur e gjithë garderoba, më beso. Kontrollo motin, për ta ditur se sa të gjata t’i zgjedhësh mëngët e bluzave. Merr vetëm peshqirin e plazhit, sepse të gjithë hotelet kanë ...

Lexo me teper »

Replikë me një ekonomist lapsaxhi

klodian-tomorri-1

Blog-Autor: Klodian Tomorri Si asnjëherë më parë, sot lexova deri në fund një analizë të Andi Bushatit, ku ky i fundit merrej gjerë e gjatë me një kronikë për investimet e huaja, që u transmetua dje në Top Channel. Në analizë, Bushati e cilësonte kronikën si mashtrim, ndërsa autorin e saj, edhe pse pa përmendur emrin, e quante furçaxhi të ...

Lexo me teper »

Nuk janë njerëzit është sistemi!

tabaku

Blog-Autor: Jorida Tabaku Disa ditë me radhë dëgjoj kryeministrin nëpër diskutime live me qytetarë dhe nëpunës të administratës të cilët i fajëson për situatën problematike në të cilën ndodhet sot shërbimi publik shtetëror. Ironikisht, drejtorët e hipotekave, të spitaleve, të burgjeve, tatimeve e kështu me radhë janë thjesht ushtarë partiakë të emëruar me lista partie, që janë denoncuar me kohe, ato ...

Lexo me teper »

Katër Erionë dhe një Veliaj

Agim xhafka

Blog-Autor: Agim Xhafka Sot u ktheva nga Ohri drejt Orikumit. Në mëngjes sapo i thashë mirëutakofshim recepsionistit të hotelit më ze rrugën një makinë e Shqipërisë. Bëhu pak më anash, i thashë ,sa të kaloj. Më pa sikur isha vrasësi i babait të tij. Mos bëj fjalë, të lutem, më tha gruaja. Po zjeja, por heshta. Prita e pas plot ...

Lexo me teper »

“Një anëtar një votë” si komedi politike!

artan-fuga

Blog-Autor: Artan Fuga Partia demokratike është para një votimi për kryetarin e saj duke zbatuar mekanizmin “një anëtar – një votë”. Të gjitha parametrat tregojnë se do të jemi përpara një zgjedhje të gabuar, një farse politike, por që në fakt nuk lidhet vetëm me partinë në fjalë, por me të gjitha partitë politike. Ajo që po i ndodh partisë ...

Lexo me teper »
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful