Templates by BIGtheme NET

Lideri i Hamas bën thirrje për ‘Intifadë’ ndaj Izraelit

Hamas 

Grupi palestinez Hamas ka bërë thirrje për një kryengritje të re kundër Izraelit pas pranimit të Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit nga presidenti i SHBA-së, Trump.

“Ne do bëjmë thirrje dhe do punojmë për fillimin e një ‘intifade’ përballë armikut sionist”, tha kreu i Hamasit, Ismail Haniyeh, në një fjalim në Gaza të enjten, raporton Reuters.

Udhëheqësit botërorë shprehën shqetësim serioz për vendimin pasi rrezikohet destabilizimi i rajonit.

Protestat anti-SHBA shpërthyen pothuajse menjëherë pas deklaratës së Trump të mërkurën, me palestinezët që dolën në rrugë, duke bërë thirrje për tre ditë protestash kundër këtij vendimi.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful