Templates by BIGtheme NET

SHBA njeh Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit, Turqia: Kundër ligjit ndërkombëtar

Mevlut_CavusogluMenjëherë pas njohjes zyrtare të Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit ka ardhur edhe reagimi i parë nga Turqia, e cila e quan deklaratën e presidentit amerikan Donald Trump si të “papërgjegjshme”.

Përmes një prononcimi për mediat, ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavuşoğlu dënon vendimin e SHBA-ve duke thënë se lëvizja e ambasadës amerikane nga Tel Aviv në Jeruzalem është  kundër ligjit ndërkombëtar dhe rezolutave përkatëse të OKB-së.

“Ne dënojmë deklaratën e papërgjegjshme të administratës amerikane duke deklaruar se e njeh Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit dhe do të lëvizë Ambasadën e SHBA në Izrael në Jeruzalem. Ky vendim është kundër ligjit ndërkombëtar dhe rezolutave përkatëse të OKB-së”, deklaron ministri i Jashtëm turk.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful