Templates by BIGtheme NET

OKB: Të ndalet hedhja e materialeve plastike në oqeane

vendet ndotese me te medha me plastike

 

Fundi i epokës së hedhjes të plastikës është sinjalizuar nga takimi i ministrave të mjedisit të OKB-së në Kenia.

Ata nënshkruan një dokument që thotë se rrjedha e plastikës në oqean duhet të ndalet.

Shkencëtarët e mirëpritën deklaratën, por nuk ishin të kënaqur, marrëveshja bazohej vetëm në parim, pa caqe ose afate të përcaktuara.

Ministrat thonë se është një moment historik, sepse i tregon qeverive, industrisë dhe publikut se nevojitet një ndryshim i madh.

Vidar Helgesen, Ministri i Mjedisit i Norvegjisë, ka udhëhequr debatin e OKB-së për ndotjen e plastikës.

Ai tha për BBC News: “Ajo që erdhëm këtu ishte nevoja për veprim, pikënisje ishte synimi për zero emetim të mbeturinave detare, kështu që është efektivisht një zbulim i madh për emetimin zero të plastikës në oqean”.

Ai pranoi se kjo ishte me të vërtetë vetëm fillimi i veprimit kundër mbeturinave plastike.

Li Lin nga WWF International tha për BBC News: “Sot kemi parë përparim mjaft të lartë në mbeturinat detare dhe mikro-plastikës.

“Do të dëshironim që kjo marrëveshje të zbatohet nga qeveritë, bizneset, OJQ-të dhe konsumatorët sa më shpejt që të jetë e mundur, sepse kjo çështje është urgjente”.

Ne e dimë se plastika tashmë po dëmton jetën në det, por nuk dimë se sa më shumë dëm mund të marrë para se ekosistemet e tërë të fillojnë të preken.

Detet pas së gjithash janë gjithashtu të shqetësuar me ndryshimet klimatike, acidifikimin, zonat e vdekura dhe llojet e shumta të ndotjes.

Delegatët këtu shpresojnë se qeveritë do të nxiten të lëvizin më shpejt me politikat e tyre kombëtare për të shtypur mbetjet plastike, në vend që të presin vetëm rezolutat e OKB-së.

Por ndalimi i mbeturinave plastike do të kërkojë teknologji të re – dhe qëndrime të reja nga publiku. Ndër sfidat e ndotjes me të cilat ballafaqohet njerëzimi, kjo është padyshim një nga më të vështirat.

Burimi: BBC News

Përshtati në shqip: /Hashtag.al

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful