Templates by BIGtheme NET

Ministria e Jashtme Ruse: Ndalimi në Olimpiadën 2018 është një tjetër përpjekje për të izoluar Rusinë

 

DQUONyJWkAIj9UD

Vendimi i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) për të ndaluar Komitetin Olimpik Rus (ROC) nga Lojërat Dimërore 2018 në PyeongChang është një tjetër përpjekje për të “izoluar” vendin, thotë Ministria e Jashtme e Rusisë.

Ndalimi i IOC, që lejon atletët rusë të konkurrojnë vetëm si neutrale në Lojërat Olimpike të shkurt, tregon se si Rusia është “shtrënguar me forcë nga sportet botërore”, tha të mërkurën zëdhënësja e ministrisë Maria Zakharova. Ndërsa përpjekjet e mëparshme për të izoluar vendin dështuan, ndalimi i Olimpiadës 2018 erdhi si një plan i ri, tha zyrtari.

“Është një ofensivë masive. Mendoj se vendimi i IOC-së është i lidhur me faktin se një përpjekje për të izoluar Rusinë, e cila është shpallur si një fushatë anti-Rusi, u shpërbë, dështoi. Asnjë izolim nuk ka ndodhur. Por ka ende një dëshirë për një, dhe ka edhe mundësi [për ta detyruar atë], “tha Zakharova gjatë një takimi të ministrisë së jashtme.

Vendimi i IOC është pjesërisht rezultat i “presionit politik” mbi autoritetin ndërkombëtar të sportit, sipas zëdhënëses së ministrisë. Ajo shtoi se atletët kanë rënë viktima të akuzave të pabaza.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful