Templates by BIGtheme NET

Kujdes me tastierat e telefonit, 31 milionë përdoruesve u janë ekspozuar të dhënat

tastiera

Më shumë se 31 milionë përdoruesve të një aplikacioni shumë të përhapur të tastierës virtuale AI.type, u janë ekspozuar të dhënat personale internet, duke përfshirë adresat e-mail, fjalëkalimet, datat e lindjes dhe detajet nga llogaritë e Google, si dhe teksti i futur gjatë përdorimit të tastierës.

AI.type është një aplikacion tastiere me 40 milionë përdorues. Ka një version të lirë dhe një me pagesë, dhe sipas politikës së tij të privatësisë, përdoruesit që kanë versionin e lirë kanë më shumë të dhëna të ekspozuara. Kompania e përdor këtë për të shitur reklamat, raporton ZDnet.

Problemi ndodhi kur kompania dështoi të siguronte serverin me një fjalëkalim, duke e lënë atë të ekspozuar ndaj hakerëve. Ajo u zbulua nga kërkuesit e Qendrës së Sigurisë së Kromtech. AI.type është në pronësi të Eitan Fitsui, i cili ka pranuar problemin e ndodhur, por nuk ka komentuar më tej.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful