Templates by BIGtheme NET

Kriza në RD të Kongos më e madhe se në Lindjen e Mesme, miliona njerëz largohen nga shtëpitë e tyre

congo

 

Konflikti ka detyruar 1.7 milion njerëz të ikin nga shtëpitë e tyre në Republikën Demokratike të Kongos këtë vit, duke shkaktuar “një mega-krizë”, thonë agjensitë e ndihmës.

Kjo do të thotë se për të dytin vit radhazi, Republika Demokratike e Kongos është më i prekur nga zhvendosja e konflikteve në botë, shtojnë agjencitë.

RD e Kongos është goditur nga vitet e jostabilitetit, nga milicit rivale që luftonin për kontrollin e territorit.

Konflikti është përkeqësuar nga mos mbajtja e zgjedhjeve vitin e kaluar.

“Kjo është një mega-krizë. Shkalla e njerëzve që largohen nga dhuna është jashtë tabelave, duke tejkaluar Sirinë, Jemenin dhe Irakun”, tha drejtori i RD Kongo i Këshillit Norvegjez të Refugjatëve, Ulrika Blom.

Në një raport të ri, Qendra e Monitorimit të Zhvendosjes së Brendshme tha se në një ditë mesatare 5,500 njerëz u larguan nga shtëpitë e tyre çdo ditë këtë vit.

Arsyet përfshijnë konflikte të reja të armatosura, një rritje në konfliktet ekzistuese dhe vonesa në mbajtjen e zgjedhjeve, tha raporti.

Pavarësisht se janë katër milionë persona të zhvendosur, si dhe më shumë se shtatë milionë njerëz që përpiqen të ushqehen, ndihma ndërkombëtare ka qenë e ngadaltë që të materializohet, tha Blom.

“Nëse nuk arrijmë të rritemi tani, uria në masë do të përhapet dhe njerëzit do të vdesin. Ne jemi në një garë kundër kohës,” paralajmëroi ajo.

Ministri i Informacionit i RD Kongo, Lambert Mende, megjithatë ka kundërshtuar raportin e agjencive të ndihmës, duke thënë se numri i të zhvendosurve është “më pak se një milion”.

Ai i tha BBC-së  programit Focus on Africa se njerëzit e zhvendosur, në kundërshtim me raportin, u kthyen në shtëpi nga vendet fqinje.

Burimi: BBC NEWS

Përshtati në shqip: /Hashtag.al

 

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful