Templates by BIGtheme NET

Hekuri për armët në Epokën e Bronzit ‘zbriti’ nga hapësira – Studimi

Armet

Një studim i ri pretendon se pjesa më e madhe e hekurit të përdorur për armë dhe objekte që datojnë nga Epoka e Bronzit, është me origjinë jashtëtokësore.

Më tej shpjegohet se si paraardhësit tanë të lashtë ishin në gjendje të përdorin metalin edhe pse nuk e kishin përvetësuar ende procesin e shkrirjes.

Hulumtimi i ri, i drejtuar nga shkencëtari francez, Albert Jambon, dhe i botuar në ‘Journal of Archaeological Science’, përdor analiza gjeokimike për të dalluar metalet tokësore dhe jashtëtokësore të gjetura në një sërë artifaktesh të Epokës së Bronzit nga e gjithë bota.

Duke studiuar raportet e hekurit, kobaltit dhe nikelit të gjetura brenda objekteve, hulumtuesit krijuan një sistem për të dalluar hekurin e prodhuar përmes shkrirjes me anë të nxehjes dhe hekurit “të bërë para” me origjinë meteorike.

Meteoritët njiheshin si një burim kryesor i hekurit, por komuniteti shkencor kishte ende dyshime për sa i përket asaj, që hekuri meteorik kontribuoi në ndërtimin e armëve dhe objekteve të ndryshme në Epokën e Bronzit.

MUND TË KOMENTOSH

1 Koment on "Hekuri për armët në Epokën e Bronzit ‘zbriti’ nga hapësira – Studimi"

Më njofto
avatar
Seleksiono nga:   Më të rejat | Më të vjetrat | Më të votuarat
Katnari
I ftuar

Ai qe ka lexu Kuranin e din kete gje .

wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful