Templates by BIGtheme NET

DeepMind AI “mbinjerëzore” e Google pretendon kurorën e shahut

_99097489_5314e6e8-b961-4f49-937a-03be06a186d3

Google thotë se programi AlphaGo Zero i inteligjencës artificiale ka triumfuar në shah kundër softuerëve specialistë botërorë brenda disa orësh nga vetë mësimi i lojës nga e para.

Divizioni DeepMind i firmës thotë se luajti 100 ndeshje kundër Stockfish 8 dhe fitoi ose tërhoqi të gjitha.

Hulumtimi ende nuk është shqyrtuar nga kolegët.

Por ekspertët tashmë sugjerojnë se arritjet do të forcojnë pozitën e firmës në një sektor konkurrues.

“Nga një pikëpamje shkencore, është e fundit në një seri rezultatesh verbuese që DeepMind ka prodhuar”, tha prof. Michael Wooldridge i Universitetit të Oksfordit për BBC.

“Trajektorja e përgjithshme në DeepMind duket të jetë për të zgjidhur një problem dhe pastaj të demonstrojë se mund të rritet plotësisht performanca dhe kjo është shumë mbresëlënëse”.

DeepMind ka mposhtur më parë disa nga lojtarët kryesorë në botë të lojës së lojës kineze Go, si dhe duke mësuar vetë se si të luajnë lojëra video duke përfshirë Pong dhe Space Invaders.

Ekipi i bazuar në Londër është duke u përpjekur të zhvillojë një sistem që mund t’i mundë njerëzit në strategjinë e Spacecraft Starcraft, e cila shihet si një sfidë edhe më komplekse.

Burimi: BBC News

Përshtati në shqip: /hashtag.al

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful