Templates by BIGtheme NET

Nis krijimi i ushtrisë europiane, 23 vende nënshkruajnë marrëveshjen

europa

BE ka lëvizur një hap më pranë drejt ndërtimit të një force të përbashkët ushtarake, duke nënshkruar një marrëveshje mbi një strukturë të komandës së përhershme. PESCO, ose Bashkëpunimi i Strukturuar i Përhershëm, u nënshkrua nga 23 anëtarë të Bashkimit Europian, nga 28 që janë gjithsej.

Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Mogherini, e mbështeti këtë lëvizje, duke e quajtur atë një moment historik. Marrëveshja e nënshkruar nga 23 ministra të Mbrojtjes në Bruksel do të hyjë në fuqi në dhjetor, pas së cilës anëtarët do të jenë ligjërisht të detyruar të marrin pjesë në projektet e PESCO-s.

Puna mbi marrëveshjen filloi vitin e kaluar mes pasigurisë mbi vendimin e Mbretërisë së Bashkuar për t’u tërhequr nga Bashkimi Evropian dhe kritikës së vazhdueshme të Presidentit të SHBA-së, Trump për anëtarët e NATO-s, lidhur me mosplotësimin e kuotës për shpenzimet e mbrojtjes.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful