Templates by BIGtheme NET

Varshavë, ultra-nacionalistët marrin pjesë në një nga tubimet më të mëdha në botë

sffsMë shumë se 60,000 persona morën pjesë në Varshavë në marshimin e ekstremit të djathtë në Ditën e Pavarësisë. 

Veprimtaria thirri aktivistë nga e gjithë Evropa, përfshirë Tommy Robison, ish-drejtues i Lidhjes së Mbrojtjes së Anglisë dhe Roberto Fiore e Forza Nuova. 

Ngjarja, në të cilin ka pasur parulla ksenofobike, anti-semite dhe përlëvdonte epërsinë e bardhë.

Presidenti Andrzej Duda përkujtoi milicinë e panjohur dhe vrapoi trupat para proverbit. 

Ndërkohë, e djathta ekstreme ka marshuan duke brohoritur sloganin “Ne duam Perëndinë” fraza nga një këngë e vjetër tradicionale polake, njëjtë siç është përmendur nga presidenti Donald Trump gjatë vizitës së tij të fundit në vend. 

Folësit e fazës filluan sulme kundër liberalëve dhe u kërkuan të mbrojnë vlerat e krishtera. 

Marshimi u ndoq kryesisht të rinj, shumë fytyra të mbuluara, dhe me pro-fashiste.

“Kjo ishte një pamje e bukur,” tha ministri i brendshëm Mariusz Blaszczak, ndërsa televizioni publik TVP ka i përshkroi demonstruesit si “patriotë që shprehën dashurinë e tyre për vendin” dhe jo ekstremistë.

 

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful