Templates by BIGtheme NET

Studimi i Universitetit të Harvardit: Agjërimi çon në një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme

agjerimi

Agjërimi është i shëndetshëm. Kjo ka qenë e njohur prej shumë kohësh. Por pse saktësisht agjërimi është i shëndetshëm, nuk ka qenë e njohur. Një studim i ri nga Universiteti i Harvardit hedh dritë mbi mekanizmin biologjik, që çon në qeliza të shëndetshme dhe jetëgjatësi. “Megjithëse puna e mëparshme ka treguar se si agjërimi i përhershëm mund të ngadalësojë plakjen, ne po fillojmë të kuptojmë biologjinë themelore”, thotë William Mair, kreu i ekipit që kreu studimin.

Agjërimi ngadalëson procesin e plakjes, duke ndryshuar aktivitetin e rrjeteve mitokondriale brenda qelizave tona. Mitokondritë janë centrale të vogla të energjisë në qelizat tona dhe një hulumtim nga Universiteti i Newcastle vitin e kaluar, provoi se këto centrale të energjisë luajnë një rol jetësor në plakjen e qelizave. Tani, studimi nga Harvardi tregon se si agjërimi manipulon rrjetet mitokondriale për t’i mbajtur qelizat të rinj.

agjerim

Rrjetet mitokondriale janë të pranishme në dy gjendje: të shkrira dhe të fragmentuara. Ata alternohen mes këtyre dy gjendjeve. Studimi i Harvardit përdori krimbat nematodë, të cilët përdoren për të studiuar jetëgjatësinë dhe zbuluan se dietat e kufizuara promovojnë homeostazën në rrjetet mitokondriale, duke lejuar një plasticitet të shëndetshëm midis këtyre gjendjeve, të shkrirë dhe të fragmentuar.

“Puna jonë tregon se sa e rëndësishme është plasticiteti i rrjeteve mitokondriale për përfitimet e agjërimit. Nëse e bllokojmë mitokondrinë në një gjendje, ne bllokojmë plotësisht efektet e agjërimit ose kufizimeve dietike për jetëgjatësinë”, thotë Mair.

Një tjetër zbulim i bërë nga studimi është se agjërimi rrit koordinimin mitokondrial me peroksizomes, një lloj organele që rrit oksidimin e acidit yndyror. Kjo është thelbësore për procesin e metabolizmit të yndyrës. Studimi pa një rritje të ndjeshme të jetëgjatësisë së krimbave nematodë, duke provuar një plakje të shëndetshme.

“Kushtet e ulëta të energjisë si kufizimi dietik dhe agjërimi i përhershëm, kanë treguar më parë se nxisin plakjen e shëndetshme. Ky është një hap i rëndësishëm drejt mundësisë për të shfrytëzuar përfitimet terapeutike. ” shpjegon Heather Ëeir, autor kryesor i studimit.

“Zbulimet tona hapin rrugë të reja në kërkimin e strategjive terapeutike që do të zvogëlojnë gjasat për të zhvilluar sëmundjet që lidhen me moshën, teksa bëhemi më të vjetër”.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful