Templates by BIGtheme NET

Nobel-i për Ekonominë i shkon profesorit amerikan

amerikani

Amerikani Richard H. Thaler është shpallur fituesi i çmimit Nobel për Ekonominë.

Profesori i Universitetit të Chicago-s, e fitoi çmimin për kërkimet e tij në ‘Ekonomia e sjelljes’, duke lidhur hapësirën mes ekonomisë dhe psikologjisë.

‘Nëpërmjet eksplorimit të pasojave të racionalitetit të kufizuar, preferencave sociale dhe mungesës së vetë-kontrollit, ai ka treguar sesi këto sjellje njerëzore ndikojnë në vendimet personale si dhe të ardhurat e tregut ’ – deklaroi juria e komisionit të Nobel-it.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful