Templates by BIGtheme NET

Libri i fundit i Leonard Cohen, del në treg vitin e ardhshëm

2703Një libër i poezive të fundit të Leonard Cohen, i përfunduar në muajt para vdekjes së tij, sipas menaxherit të tij, do të publikohet vitin e ardhshëm.

Duke përshkruar koleksionin, The Flame, si një “kapitull jashtëzakonisht i fuqishëm përfundimtar në karrierën letrare të Cohen-it”, botuesi Canongate tha se këngëtari dhe kompozitori kanadez kishte zgjedhur poezitë në muajt para vdekjes së tij në nëntor 2016.

Shumica dërrmuese e librit, i cili do të publikohet në tetor të vitit të ardhshëm, do të jetë material i ri, shtoi ai.

Cohen, i cili vdiq në moshën 82 vjeçare, fillimisht përqendroi karrierën e tij në poezi, botimin e koleksioneve “Le të krahasojmë mitologjitë në vitin 1956, The Spice-Box of Earth në 1961 dhe Lule për Hitlerin në vitin 1964.

Nga fundi i viteve 60 ai u përqendrua më shumë në muzikë, duke liruar albumin e tij të parë, Këngët e Leonard Cohen, në vitin 1967.

Menaxheri i Cohen dhe kujdestari i pasurisë së tij Robert Kory tha se tërheqja e The Flame së bashku kishte qenë një ambicie kryesore për këngëtarin-kompozitorin në fund të jetës së tij.

Gjatë muajve të fundit të jetës së tij, Leonard kishte një fokus të veçantë – duke e kompletuar këtë libër, të marrë kryesisht nga poezitë e tij të pabotuara dhe nga zgjedhjet nga fletoret e tij”, tha Kory.

Megjithëse me rënie në shëndet, Leonard vdiq papritur. Ata që kishin privilegjin e rrallë të kalonin kohë me të gjatë kësaj periudhe, e kuptuan se flaka u dogj në të vërtetë deri në fund. Ky libër, i kryer vetëm disa ditë para vdekjes së tij, zbulon gjithë intensitetin e zjarrit të tij të brendshëm “.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful