Templates by BIGtheme NET

Thellohet skandali me vezët e ndotura, mbi 15 shtete të prekura në Europë

veze-kosoveSkandali i fundit i Evropës, në lidhje me ushqimin është zgjeruar akoma më tej.

Komisioni Evropian njoftoi se një total prej 15 shteteve të BE-së, plus Zvicër dhe Hong Kong, kanë produkte të realizuara me vezë të kontaminuara nga një insekticid i dëmshëm për shëndetin e njeriut.

“Situata ka zhvillime të reja nga dita në ditë”  – tha një zëdhënëse në Bruksel.

Vendet e BE-së të prekura nga skandali janë Belgjika, Holanda, Gjermania, Franca, Suedia, Britania, Austria, Irlanda, Italia, Luksemburgu, Polonia, Rumania, Sllovakia, Sllovenia dhe Danimarka.

Produktet nga supermarketet britanike u larguan të enjten, pasi u zbulua se 21.000 vezë të kontaminuara kishin hyrë në Mbretërinë e Bashkuar.

Ky kontamin ndodh nga një insekticid i quajtur fipronilit, i cili është një përbërës i zakonshëm në produktet veterinare për të eleminuar pleshtat, morrat dhe rriqrat, por mund të shkaktojnë anomali në tiroide dhe veshkat, dhe potencialisht konfiskimet dhe vdekjen, nëse konsumohet nga njerëzit.

Nuk është e lejuar për përdorim në mbarë kafshë të destinuara për konsum.

Por shumë kompani nuk kanë respektuar këtë ndalim, duke përdorur atë për kafshët e destinuara për konsum, dhe si rrjedhoj situata të degradojë në këto nivele.

Përkthyer në shqip:/Hashtag.al

Burimi: The guardian

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar
wpDiscuz
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful